178 Macaulay verhaalt, dat de overwinning, door de Engelschen bij la Hogue behaald, te Londen met grenzenlooze vreugde werd vernomen, en de doo- den vereerd, maar de gekwetsten niet vergeten werden. Een oog slaande op de vele inrichtingen en magazijnen met oorlogs behoeften, die, reeds in vredestijd, voor de uitrusting van liet active legerwezen noodig geoordeeld wordenstaat men verbaasd over de netheid, doelmatigheid, deugdelijkheid en volkomenheid, die ze kenmerken; indien men den glans en de pracht aanschouwt, die den krijgsmansstand omge ven, en de dagelijksche wapenoefeningen ziet, welke men in vredestijd als voorbereiding voor den oorlog verricht, of ons leger met trompetgeschal en slaande trommen, met vliegende vaandels en blinkende wapens, te velde ziet trekken, en hierbij onze invalide hospitaal-soldaten met hunne zeer oorspronkelijke vervoermiddelen vergelijkt, komt men tot de overtuiging, dat dit deel van ons leger zeer stiefmoederlijk behandeld wordt, en alle zorg eenzijdig aan het strijdende gedeelte is gewijd, niettegenstaande het geluk der wapenen van het laatste, in nauw verband staat met de min of meer doelmatige inrichting van het leger des vredes; ja, er soms geheel van afhangt, zoo als de ondervinding van vele Europesche en Indische oorlogen ons leert. Evenals het strijdende leger in het gevecht voor eene chaotische ver warring behoed wordt door de onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan één hoofd, en door de alvermogende tooverkracht der krijgstucht, en volgens bepaalde voorschriften handelt, waarin het zich jaren lang met groote, schijnbaar kleingeestige nauwgezetheid oefende, doch in volslagen wanorde geraakt, zoodra aan een van de vele raderen van dit groote werktuig iets ontbreekt; zoo moet ook de geneeskundige dienst te velde een goed in gericht, geoefend geheel uitmaken, dat zich in vredestijd op alle onver wachte omstandigheden van den oorlog zooveel mogelijk voorbereidt. Het leger der vredes w.oet naast het strijdend leger werkzaam zijn als een goed ingerichtzelf-regelend ligchaamuit mindere tot een ge meenschappelijk doel zamenwerleende factoren bestaandeonder toezicht en leiding van den veld-arts, die ten volle aansprakelijk en verantio or delijk is voor alleswat de verpleging van zieken en gekioetsten aangaat; en slechts onder de onmiddellijke bevelen van den opperbevelhebber, voor zoover de zuiver militaire belangen het eischen. Be bevelhebber wordt hierdoor van eene groote verantwoordelijkheid ontslagenen de verpleging van zieken en gekwetsten zal er doorwinnen. Geoefende hospitaal-soldatendoelmatige vervoermiddelen en een ruime voorraad versterkende middelen zijn in handen van een' kundig genees heer voor het leger van meer belang dan geneesmiddelen, die, vooral te

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 185