179 velde, met uitzondering van eenige weinige onmisbare en werkelijk nut tige, veilig als overtollige ballast kunnen weggeworpen worden; aan elk dezer belangrijke factoren willen wij eenige regels wijden. HOSPITAAL-SOLDATEN. Voor den geneeskundigen dienst te velde beeft men vastberaden, koene, geoefende mannen noodig, die in beslissende en moeielijke oogenblikken weten te gehoorzamen en te bandelen, en, door den band der krijgstucht vereenigd, tot een gemeenschappelijk doel zamenwerken; vóór alles moe ten zij zijn vrijwilligers, reeds bekend met de moeielijkheden en gevaren van den oorlog, met de zelfopoffering en zelfverloochening, die op het slagveld van hen gevorderd worden, en met de tegenwoordigheid van geest, die hen in critieke oogenblikken moet bezielenliefde tot den evenmenscli en barmhartigheid zijn eigenschappen van edele zielen, maar op zich zelf, zonder bekendheid met het practische leven, met de naakte werkelijkheid, in het brandpunt van ellende, van geene waarde, wanneer zich niet aan de teedere deelname van een vrouwelijk gemoed de energie van een man nelijk karakter paart; want tegenover de grenzenlooze ellende van het slagveld helpt geen klagen en treuren, geen weê en ach, er moet gehan deld worden; in oorlogstijd leeft men snel, maar men sterft nog sneller; snel denkeu, snel handelen, en het aanwenden van eenvoudige, snel wer kende, hulpmiddelen, hierin ligt het groote geheim van den goeden naam, dien vele veldartsen en hospitaal-soldaten zich bij het leger wisten te verwerven. Op het slagveld kan men verwonden redden, die een oogenblik later niet meer te redden zijn; die snelle hulp stilt soms het bloed, belet dat het door de geopende poorten wegvloeit, of zorgt, dat de laatste vonken van het wegkwijnende leven aangewakkerd worden, totdat de tijd andere hulpmiddelen aanbrengt; //tijd gewonnen is veel gewonnen." Geduld is voor ziekenverplegers even noodig als vastberadenheid; in het gemoed van zieken en gekwetsten ontwikkelen zich nieuwe neigingen, hartstochten en vooroordeelendie, zoowel door den geneesheer, als dooi den ziekenverplegermoeten eerbiedigd wordenzelfs danwanneer ze van redelijken grond ontbloot, grillig, avontuurlijk of vreemd schijnen; zieken en gewonden moeten soms als kinderen geleid en toegesproken worden waarvoor van de zijde der ziekenverplegers zelfopofferende liefde, diep plicht besef en geduld noodig ziju; eigenschappen, die slechts zelden in één per soon vereenigd voorkomen. Tegen hun wil en aanleg voor hospitaaldienst bestemde soldaten, die door walging en afkeer aan het ziekbed bevangen wordenzijn in den

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 186