182 in al zijne bewegingen, zijn onder dezelfde voorwaarden geplaatst, moeten op marsch en op het bivouak de zieken en gekwetsten verplegenen de gewonden uit het gevecht wegdragen. Dat invalide, afgeleefde en ontze nuwde manschappen hiervoor weinig geschikt zijnbehoeft geen nader betoog; van liefde voor hun werkkring, van werkelijke roeping, zooge naamde vocatio divina, van handigheid en oefening, is in den regel geen sprake, en kan het ook niet zijn. Onze tegenwoordige Indische hospitaal- dienst bestaat uit de volgende elementen 1°. Personen, die lui, liederlijk en onwillig zijn te dienen, ziekte voor wenden of bestaande ziekte verergeren, maanden en jaren met korte tus- schenpoozen in de hospitalen doorbrengen, en eindelijk, door onovertroffen volharding, eene betere zaak waardig, voor den activen dienst afgekeurd en voor den hospitaal-dienst goedgekeurd worden. 2°. Personen, die, door aanhoudende uitspattingen, hun gestel naar geest en lichaam ondermijnd hebben, en bij den hospitaal-dienst inge deeld worden. 3°. Personen, die eens flinke soldaten waren, maar door langdurigen dienstvoorafgegane ziektenbekomen wondengemaakte veldtochten of hoogen leeftijd niet meer tegen de vermoeienissen van den krijgsmansstand zijn opgewassen, en een toevluchtsoord bij den hospitaal-dienst zoeken. 4°. Personen, die met op zich zelf onbeduidende gebreken behebt zij in welke echter eene ongeschiktheid voor den activen dienst meebrengen zooals het verlies van een' oog, maar geschikt voor hospitaal-dienst geoor deeld worden. Nu is wel bepaalddat bij bestaande behoefte aan hospitaal-personeel hierin mag voorzien worden door overcompleete manschappen van de korpsen, door reëngagement bij de hospitalen van zoodanige manschappen, die hun eerste verband in Indië hebben uitgediend, en door vrijwillige werving van burgers; maar in werkelijkheid zijn dit zinledige phrasenomdat meestal een groot aantal afgekeurden voorradig is, zoodat zelden zoo danige behoefte bestaat, slechts bij uitzondering overcompleete manschap pen bij de korpsen zijn, en de werving niet gelukt. Terwijl dus alle hospitaal-soldaten, die in de drie eerste categoriën rangschikken, eene onvoorwaardelijke lichamelijke of geestelijke ongeschikt heid noodwendig meebrengen, zullen alleen onder die van de vierde ca tegorie geschikte personen kunnen gevonden worden; wij zeggen met opzet kunnen, omdat men niet uit het oog moet verliezen, dat zij geen vrij willigers zijn, maar gedwongen worden, hun loopend verband bij den hos- pitaaldienst uit te dienenen geenerlei opleiding ontvangen. Het bovengenoemde is toepasselijk op Europeanen en Inlanders; de

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 189