190 In de derde plaats moeten de saniteits-soldaten tot een afzonderlijk korps vereenigd worden enonder leiding van een' officier van gezondheid onderwijs genieten in liet aanleggen van verbanden, het stillen van bloedin gen en verdere bandgrepen der kleine chirurgie; daar liet een hoofdver- eisehte is, dat de saniteits-soldaten in vredestijd bijeen blijvengezamenlijk geoefend worden, en tot gemeenschappelijk handelen leeren samenwerken, en de uitgebreidheid onzer Indische bezittingen en de daaruit noodzakelijk voortspruitende versnippering van onze legermacht niet zou toelaten, dit consequent door te voeren, zoo zou het doelmatig zijn: 1°. Voor den dienst te velde een saniteits-korps op te richten, geheej uit oppassende vrijwilligers bestaande, waarvan de getalsterkte evenredig moet zijn aan onze legermacht en de waarschijnlijk te voeren veldtochten; dit korps in vredestijd te oefenen en voor den dienst in een groot hos pitaal op Java te bezigen, en het, even als een veld-bataillongereed te houdenom bij het eerste signaal te velde te trekken. 2°. In den dienst bij de overige hospitalen te voorzien, door voor de active dienst, wegens lichte, nader te bepalen gebreken afgekeurde mili tairen van een goed gedrag en sterk gestel, die vrijwillig in dien nieuwen dienst willen treden. Ten einde bij benadering een' maatstaf te hebben voor de sterkte eener op te richten sauiteits-kompagnie, geven wij zeer in het kort aan, hetgeen de oudervinding van Europesche oorlogen hieromtrent geleerd heeft. De eerste saniteits-korpsen zijn in Erankrijkop voorstel van Larrey, door Napoleon onder den naam brancardier-korpsen opgericht; zij bestonden oorspronkelijk uit 32, van draagstokken voorziene, manschappen, waarvan twee eeue baar bedienden, om de gekwetsten uit het gevecht weg te dragen. Hieruit zijn in latere tijden de saniteits-kompagniën ontstaan, die reeds in 1850 door Oostenrijk georganiseerd werden, 200 man sterk, en voor eene legermacht van 20 tot 25000 man bestemd waren; in de latere oorlogen echter is gebleken, dat 200 man niet voldoende aan het doel beantwoord den, en is 000 man als normaal-cijfer voor een leger van 25000 man^ waarbij men op 3500 dooden en gekwetsten rekent, aangenomen. Door den Indischen saniteits-dienst ongeveer in te richtenzooals door ons werd aangegeven, worden belangrijke voordeelen verkregen; zoo spoe dig toch als grondbeginsel wordt aangenomenbij den saniteits-dienst alleen lichamelijk en zedelijk geschikte personen toe te laten, vervalt voor luie, liederlijke soldaten de reden, om ziekte voor te wenden, wel wetende dat, zoo het hun al gelukken zou, gedeeltelijk ongeschikt voor den mili tairen dienst verklaard te wordenvan geheele afkeuring geen sprake kan zijn; en, zich iederen uitweg afgesneden ziende, zullen zij eindigen met

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 197