198 ik haal Amerika slechts aan, als het schoonste voorbeeld uit onze geschie denis, hoezeer uitstekende verpleging schitterende resultaten geeft. De Amerikaan heeft aanspraakluide te mogen verkondigendat hij daardoor honderdduizende soldaten heeft gespaard Zoo staat de geschiedenis vóór ons, rijk aan gewichtige lessen van er varing en practisch nut. Zij leert ons, hoe slechte verpleging' van den zieken soldaat ten verderve voert, goede met onschatbare uitkomsten wordt gezegend. Hoe ook de omstandigheden verschillen; het beginsel eener goede verpleging blijft gelijk. Altijd en overal zal slechte verpleging schadengoede nuttig en noodig zijnom het even of het betreft den ver minkte op het slagveld, den zieke in de veld-ambulances, of den lijder in de gewone hospitalen. Goede en degelijke verpleging van den zieken soldaat is een der eerste en gebied endste plichten der regeeringen. Daarin staan groote zedelijke en geldelijke belangen en de heiligste rechten van den mensch op hel spel. Door deze overtuiging geleid, wensch ik de verpleging in onze hospi talen te bespreken en hare groote leemten aan te toonen. Hospitalen zijn, ten allen tijde en overal, een schrikbeeld voor den oppassenden militair. Wordt hij ziek, en heeft hij geneeskundige hulp noodig, dan kan hij die bekomen van een militair geneesheer, belast met den garnizoensdienst. Er kan in spoed vereischende gevallen geene rekening worden ge houden, hoe dikwijls ook, op welk uur, op welken afstand, of onder welke andere omstandigheden, die aanvraag om hulp geschiedt. Zij wordt verleend. Is de ziekte van eenige beteekenis, dan wordt de lijder zonder dralen naar het hospitaal verwezenvermeent mendat de zieke militair niet di rect geneeskundige hulp behoeftdan wordt hij ingeschreven op het morgenrapport van den garnizoens-geneesheer, die dan beoordeelt, of hij kwarlierzik zal zijndan wel in het hospitaal worden opgenomen. De militair, wien het niet te doen is in het hospitaal te worden op genomen zonder bepaalde noodzakelijkheid,waarvoor, hoe ongelooflijk het schijne, altijd nog liefhebbers worden gevonden, bij hunne kamera raden onder den naam van malengers bekend zou zeer gaarne kwartier- ziek zijnmaar aangezien die toestand bij ons tot het gebied der fantasiën en nog wel tot de schadelijke behoort, is zijne opname in het hospitaal een noodzakelijk en onvermijdelijk gevolg. Immers kwarlierziek duidt aan, dat de militair, vrijgesteld van zijne

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 205