199 diensten in het kwartier, de noodige geneeskundige behandeling zal on dergaan. Is dat doenlijk of denkbaar in een zelfde kwartierwaar hij met zoovelen te zamen moet eten en slapen, en het rumoer der militaire sa menleving de voor hem zoo noodige rust onmogelijk maakt; waar alle middelen tot en de controle over zijne noodige voeding, oppassing en de naleving der geneeskundige voorschriften ten eenenmale ontbreken Zoover de zaken nu staan, is de zoogenaamde kwartierzieke soldaat een aanstoot voor zijne kameraden, en vele kompagnies-kommaudauten dringen er op aanhem maar liever in het hospitaal op te nemen. De oppassende soldaat echter, heeft een verklaarden afschuw van het hospitaal. Waarom? wordt hij er dan zóó slecht behandeldNeen! maar het is juist hij, die veelal met eene inlandsche vrouwj leeft, en niet zelden kinderen heeft, voor wier levensonderhoud hij gaarne de zuur gespaarde penning van zijn karig loon ten goede heeft. Terwijl hunne behoeften dezelfde blijven, als de man en vader in het hospitaal wordt verpleegd) wordt hij, door plaatsing op hospitaalsoldijin een waarlijk treurigen toe stand gebracht. Voor hem, die zoo dikwijls getuigenis geeft, dat de bronnen van goed en edel gevoelook in zijn boezemhare warme stroomen doen vloeien, moet die plaatsing op hospitaalsoldij eene harde beproeving zijn, als hij daar buiten voor vrouw en kinderen zorgen wil. Zie eens! als soldaat heeft hij buiten de menageeen vijfdaags inkomen zoo ik mij juist herinner van 2,52; als korporaal 2,95, als onderofficier 4,66, met verhoogde soldij 4,99 gulden. Na geheel in hunne menage te hebben voorzienhoudt de soldaat over 0,83 de korporaal 1,27 gulden, en de onder officier naarmate van den verschillenden inleg, dien hij aan de menage afstaat. De soldaat houdt dus per dag 161- cent, de korporaal 254 cent over, dat waarlijk niet te veel is. Als hospitaalsoldij trekken beiden per dag en per hoofd 5 centen! vjf centen per dagommet opoffering van alles, voor zich zeivenin de behoeften van vrouw en kinderen daar buiten te voorzien. Ik geloof wel, dat het beter zoude zijn, als hij geene vrouw en geen kinderen had, maar het is nu eenmaal zoo. Welnu verplaats u in dien toe stand, en dan vraag ik u af, of niet reeds daardoor de soldaat een afschrik moet hebben in het hospitaal te worden verpleegd, en of het niet voor de hand ligt, dat hij die verpleging zal ontduiken tot het uiterste toe; geheel buiten beschouwing gelaten, wat daartoe, zooals blijken zal, medewerkt. Wat is van dat alles het onvermijdelijk gevolg? Verwaarloozing van zijne ziekte, die hij geheim houdt, en opname in het hospitaal, als deze reeds vrij bedenkelijke gevolgen heeft. Hieravi hebben wij voor een groot

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 206