'204 zieke ontzegd. Hoe zou hij een dagblad bekomen? Gezelschapsspelen? Men zoekt ze te vergeefs. Uitspanning van den geestvoor vele zieken heilzaam en nooclig, is onmogelijk. Wat doet nu die zieke? Hij doodt ziju tijd, in lediggang en luiheid. Maar ook dat is op den duur onmogelijk; en eene inspectie van zijn hoofd kussen zal u ophelderen wat geschiedt. Daar vindt men de vuile zwarte speelkaartenwaarmede de zieke den tijd doodt in dobbelspel. Eu zoo gewoon is deze loop van zaken, dat er vaste depothouders van die kaarten zijn, die, door een eigen stelsel van bruikleen, goede zakeu maken, zooals anderen zich met de levering van geld tegen liooge rente, of van rijst- broodjes, of van sigaren en tabak geneeren. Zoo gaat de morgen voorbij en breekt het middaguur aan. Ten tweede malen verschijnt de welgedane spijsverzorger op het tooneelthans door trokken van een aangenamen geur van soep en gebraden kip, waarin ge routineerde zieken de kippen willen erkennen, die reeds tot het maken van bouillon hebben gediend. Hierna volgt eene vijf uren lange middag. De zieke vermijdt te slapen, met het oog op den elf uren langen hospitaalnacht, heeft niets om den tijd te dooden, en geeft zich op nieuw aan het kaartspel over, dat op die wijze bij velen tot eene behoefte, eene ingekankerde gewoonte ontaardt. Ten 5 uur moet èn het avondeten worden uitgereikt, èn de geneesheer zijne visite maken. Merkwaardige harmonie van twee onmogelijkheden. Dat kan niet samengaan en gaat dan ook niet samen. Wat ook de voor schriften gebieden, de distributie wordt een half uur vervroegd. En is die visite geëindigddan begint reeds de avond zijn valen sluier over het aardrijk te werpen. Een half, hoogstens een geheel uur nog, en de hospitaalnacht breekt op nieuw aan. Denk u den toestand van zulk een zieke, die weken, ja maanden wordt verpleegd, en slechts eenmaal in de week zijne vrienden of betrek- kingeu ontvangt, Die toestand nadert tot dien van een gevangene. In nog veel ongunstiger verhouding verkeert de zware zieke. Hoe liefderijk en zorgvol hij moge behandeld worden door den geneesheer, die gaarne een woord van hoop en hartelijke opbeuring voor hem overheeft, de tijd, dien de geneesheer aan zijn ziekbed vertoeven kan, is afgemeten in secouden, de dag en de nacht zijn zoo lang! Het mogelijke wordt gedaanom aan de verpleging van zware ziekende beste zorg te doen bestedende stipte opvolging der gegeven voorschriften te waarborgenen hun eene goede liefderijke, zorgzame en verplichte oppassing te verzekeren.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 211