209 openingen met klassiek geteerde traliën waar tusschen de blik verpoozing kan zoeken naar buiten, bf op een lioogen wal, of op een ziekenstal voor paarden. Hier timmert, daar hamert menelders hakt men vleesch, overal ru moer nergens rustoveral de kazernenergens een ziekengesticht dat bovendien meermalen gebrek heeft aan ruimte, daarvoor de eenheid van den dienst, en de orde vernietigt; dat u huiveren doet bij het denk beeldhoe de 150 zieken, in de bovenlocalen verpleegd, zich zouden moeten redden, als op nieuw eene aardbeving, door de vroegere zoo ge vreesd, die lieden hun heil zoude doen zoeken in eene overhaaste vlucht. Kon het niet anders, men zou zwijgenmaar het kan anders, en daarom acht ik het plicht, te spreken. Buiten de vesting ligt een etablissement, als bannelingkwartier bekend groot genoeg voor een duizendtal dwangar beiders, worden er 150 gehuisvest. Goede geschikte loodsen in aantalstroomend water, vrije omgeving, lucht en licht, bloemen en hoornen, ruimte genoeg om het met weinige duizende guldens in een goed ziekengesticht te herscheppen, groot genoeg, niet slechts voor een cijfer van 250 zieken, maar, zoo men het verkiest, voor alle reconvalescenten uit de geheele 2e militaire afdeeling. Men plaatse de bannelingen in een der verlaten reduits, daar zijn zij beter bewaakt dan numen ontruime de hospitaallocalen, brenge ze tot hare ware bestemminglogies van troepenterug, en neme dan het banneling kwartier tot verpleging van zieken in gebruikzoo zal eene der hoofdoor zaken van den ongezonden toestand van Willem I uit den weg geruimd zijn, en worden voorkomen, dat, zooals gebeurd is, epidemiën, b. v. cholera, in het ziekengesticht, nog grootere verwoestingen aanrichten dan daarbuiten. "Voeg daarbij de sprekende daadzaak, dat in het tegenwoordig hospitaal cholera en typlius ontstaanals men builen vergeefs naar analoge gevallen zoekt, dan doe ik een beroep, in het waarachtig belang van onze troepen //"Verlaat zoo'n stelsel van verpleging. Het is uwer en uw edel leger onwaardig Be geneeskundige behandeling van den zieken militairm.oet heter worden gewaarborgddan tot lieden het geval is. Wat ligt aan de nadeelen van den tegenwoordigen toestand ten gronde Gebrek aan militaire geneesheeren. Die formatie van 156 officieren van gezondheid kan zelfs onder de gunstigste omstandigheden niet naar eisch voorzien in de behoefte, noch voldoen aan de waarachtige belangen van het leger. Ik steun mij bij deze verklaring niet op cijfers, maar op de lessen eener dagelijksche ondervinding. Yoeg daarbij, hoevele officieren van gezondheid door ziekte, verloven, en boven alles door de examina en de daaruit voortspruitende talrijke mutatiën, 14

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 216