211 Die arts kan en zal zich niet verbinden in den graad van tweeden lui tenant, daargelaten, dat hem, onder volkomen gelijke omstandigheden, te kiezen staat als lstc luitenant bij de marine, of als 2tle luitenant bij ons leger in te treden. Die arts mag niet invallen in den jongsten rang van ons leger, en van hem nog nadere examina te vorderen is onnoodig, en, zoo men slechts wil, ten eenenmale overbodig. Welk een dageraad eener gelukkige toekomst kan dan aanbreken, èn voor eene edele zaak, èn voor de heilige belangen van ons leger! Geen officieren van gezondheid 3C klasse meer; hun getal op dat der 2e klassen overgebracht; uitbreiding der formatie, toch reeds gebiedend noodig voor onze dringende behoefte hier, om evenwicht te brengen in aanspraken op billijke vooruitzichten en rechten op promotie. Hoeveel zal die uitbreiding moeten bedragen? In ronde cijfers, twaalf officieren van gezondheid eerste klassedrie dirigeerend officieren van gezondheid tweede klasse en tavee der eerste klasse. Een dirigeerend officier van gezondheid le klasse op het hoofd-bureau van geneeskundigen dienst, opdat de chef aan een duren en noodigen plicht zal kunnen voldoenhet houden van persoonlijke inspectiën. Een hoofd-officier van dienzelfden rang te Soerabaja, dat ruim duizend zieken meer telt dan Samarang. Geen dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse op het bureau, geen inspecteur der hospitalen, noch inspecteur der vaccine! Maar evenals te Amboina, Ie Palembang en Makasser, een dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse te Willem I, een te Pontianak en een te Bandjerimsiu. Tel het ziekencijfer eens over het afgeloopen jaar: Willem I6019. Bandjermasin4513. Palembang3784. Pontianak3149. (over 1868) Soerabaja8264. Samarang7307. En, let wel, Samarang met eene epidemie; maar overigens zonder epi- demiën of expedition De vier overige dirigeerende officieren van gezondheid 2e klasse, eerst aanwezend officieren van gezondheidvan de groote militaire hospitalen te Batavia, Samarang, Soerabaja en Padang, en evenzoo, officieren van gezondheid der le klasse, bij de hospitalen te Ambon, Makasser, Palembang,

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 218