212 Pontianak en Bandjermasinopdat de militair-geneeskundige afdeelingschefs ook hunne zoo dringend noodige inspectiën kunnen houden. Bovendien voor den zoo gevvichtigen zelfstandigen werkkring van gar nizoensgeneesheer, op de laatstgenoemde plaatsen, een militair arts le klasse (officier van gezondheid le klasse) dat zoo zeer welkom, en in het belang van den officieren en hunne gezinnen zoude zijn. En boven alles geene examina meer: twee derde der tegenw oordige ïnu- tatiën onnoodig, uitsparing van aanzienlijke uitgaven, een vast personeel bij de hospitalen, gelegenheid tot gezette en degelijke studie, en, van den zieken soldaat, geregelde geneeskundige behandeling verzekerd. De eerstaanwezend officier van gezondheid uitsluitend belast niet dage lijks, aan hunne ondergeschiktenklinisch onderwijs aan het ziekbed te geven; het doen van kunstbewerkingen te leiden en de nieuwste en gewichtigste vraagstukken uit ons vak te besprekenverder met een wekelijkschen cursus over geneeskundigen velddienst en de kennis van administratie, de vi- geerende reglementen, bepalingen en wetten, en eindelijk met de leiding en vorming van de hospitaalsoldaten. Ieder militair arts twee jaren vast geplaatst bij zulk een hospitaal. Stel het gemiddeld cijfer op 6; de hospitalen, hier bedoeldzijn 10, ergo door loopend zestig militaire artsen onder strenge, degelijke leiding en controle; in vijf jaren tijds, geen enkel militair arts, die aan zulk eene leiding niet zou zijn onderwropen Wie is er, die niet toestemt dat langs dien weg de uitstekendste waarborg zal worden verlcregen èn voor het wetenschappelijk gehalte van de mili taire geneesheerenen voor de goede geneeskundige behandeling van den zieken soldaat Als onderdeel van dezen toestand, herziening van de inrichting onzer apothe ken. Hebben wij geen behoefte aan een chef van den pharmaceutischen dienst? welke aanzienlijke geldelijke en moreele belangen zijn aan dien talc van dienst verbonden waar zijn onze laboratoria voor scheikundig onderzoek en om de militaire pharmaceuten te doeu blijven wat zij zijn of althans waren, echt wetenschappelijke mannen, waaronder van zeer hooge ver diensten wier streven verder moet reiken dan zalven en pillenen wier diensten zoo hoogst nuttig zouden kunnen zijn, èn aan de wetenschap in het algemeen, èn aan 's lands belangen in het bijzonder. De voeding in de militaire hospitalen eischl dringende verbetering. Ik wensch dit punt nader afzonderlijk te bespreken. Hier moge ik mij tot de bemerking bepalen, dat aan die voeding medical comforts behooren toegevoegd te worden. Er moet afwisseling komen in de noodlottige een- toonigheid der spijzen, en de etensuren dienen beter worden geregeld.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 219