213 SteJ b. v. de garnizoensvisite wordt ten 7 uur, de hospitaalvisite op 8 uur bepaald, met het oog op het heilzaam genot van den frisschen morgen voor den herstellenden zieke. Ten 71 uur een voorloopig ontbijt, om den lijder, die in zijn dagelijksch leven geheel anders gewoon is, niet schadelijk lang eenig voedsel te onthou den. Ten 10 uur ontbijt, b.v. bouillon, brood, melken eijeren, ten 4 uur middagmaal en ten 8 uur een licht avondmaaldat aan eene goede verpleging niet mag ontbreken. Zoo breekt men den langen dag en den elf uren langen nacht. Zoo brengt men regelmaat in toevoer en verbruik van het organisme- Zoo heft men een toestand op, waarin de zieke 15 a 16 uren hongert, dat even onnatuurlijk isals het nadeelig werken moet. De toebereiding van het voedsel moest door vrouwen geschieden. Het thans vigeerend stelsel van hospitaalbediening moet zoo spoedig mogelijk worden verlaten. Allereerst mag liet hospitaalpersoneel niet langer bestaan uit gebrek kige en tot overige diensten onnutte militairen, die eer zelf hulp behoevei^ dan die te kunnen verleenen, en overigens voor hunne taak ten volle onbekwaam zijndoor gemis van de hoognoodige leiding. Men richte een corps hospitaalsoldaten op; jong, sterk, van onberis pelijk gedrag, goed bezoldigd, en gevormd aan de groote hospitalen, onder persoonlijke leiding van den eerstaanwezend officier van gezondheid. Het bestuur en beheer van dit corps moet uitsluitend berusten bij den militair-geneeskundigen dienst; op den voet, zooals van liooger hand het nuttigst en raadzaamst zal geacht worden. En nu ten slotte de vraagwat zullen die verbeteringen kosten U cijfers voorleggen kan ik niet, maar wel er uwe aandacht op vestigen: 1°. dat de uitbreiding van het corps officieren van gezondheidtwee derde van het aanzienlijk bedrag der mutatiën zal uitwinnen; 2°. dat voor boeken, medical comforts, enz. enz. misschien een deel der baten van de militaire kantines zoude kunnen worden afgezonderd 3°. dat de verbetering in de voeding meer kwalitatief dan kwantitatief zal zijn, en 4°. dat de kosten voor oprichting van een hospitaalcorps, wellicht zul len aequivaleeren met de uitgaven, thans aan het hospitaalpersoneel besteed. Maar dan ook, al zullen er verhoogde uitgaven worden gevorderd, kan er dunkt mij geen twijfel bestaan omtrent de keuze tusschen goede verpleging van den zieken soldaatdie op den duur de goedkoopste zuinigheid is, en slechte verpleging die javraag dat aan de geschiedenis en aan uw geweten Batavia, Maart 1870. E. W. A. LUDEKING.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 220