VARIA. Is een duël volgens de wet strafbaar? In het vorige nummer van dit Tijdschrift besprak ik de vraag, of een duel volgen de wet strafbaar was; daarop maakte de redactie de aanteekeningdat zij de zaak zeer duidelijk vonddat tegen tweegevecht of de uitdaging daartoe geen afzonderlijke straf is bedreigd, doch dat de daaruit voortvloeiende verwonding, doodslag enz., geheel binnen het bereik van het Burgerlijk strafrecht vallen, en dat door den rechter hoogstens als verzachtende omstandigheid kan aange nomen worden, dat de verwonding enz. in duel is geschied. De dagorders van 1863 No. 8 en 1864 No. 18 toonen evenwel dui delijk aan, dat de rechter wel degelijk het duel vervolgt en straft, zonder op zijne gevolgen te letten, want zij beide maken melding van eene ver oordeeling van een officier met de eenvoudige qualificatie Tweegevecht en het houden van een tweegevechtterwijl de dagorder van 1865 No. 23 nog gewag maakt van eene veroordeeling van een officier wegens poging lot moedwillige verwonding in een tweegevechtdus zelfs de poging wordt gestraft. Door een kort uittreksel van de geschiedenis der wetgeving weder te geven, heb ik nu getracht te bewijzen dit niet mocht, daar het blijkbaar is dat de. wetgever met opzet niet over het duel sprak, en dit dus ook niet vervolgd wilde hebben. Ilet is mij intusschen ook bekend, dat de leer, die de redactie schijnt toegedaan te zijn, door velen met haar gedeeld wordtik voor mij heb even wel eene andere zienswijze, en betwijfelde daarom in mijn vorig schrijven,

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 221