215 of de qualificatie van moedwillige verwonding enz., die men ook zeer dikwijls als reden van veroordeeling ziet opgegeven voor iemand die duelleerde, uit een rechtskundig oogpunt beschouwd, wel juist was. Volgens mijn idee n. 1. kan iemand alleen wegens misdrijf gestraft wordenen ontbreekt dit geheel bij een tweegevechtaangezien dit toch alleen met wederzijdsch goedvinden plaats heeft. De Romein had veelal de gewoonte, wanneer hij een zelfmoord wilde begaan, zich door zijnen slaaf te doen doodsteken. Die slaaf werd dan niet gestraft, daar men dit volkomen met zelfmoord gelijkstelde, aange zien het feit met goedvinden en op last werd begaan. Van mdsdrigf was daarom geen sprake. M. i. komt het duel in beginsel daar vrij wel mede overeenen poging tot zelfmoord wordt volgens de wet ook niet gestraft. In het eerste deel van een werk getiteld Osuvres de J. Benthamvindt men op pagina 156 een hoofdstuk met het motto: de la satisfaction hono- rablede denkbeelden, welke die beroemde rechtsgeleerde daarin omtrent het duel wedergeeft, hebben mij tot deze zienswijze doen geraken, en ware het niet dat ik vermeende te veel van het Tijdschrift te vergen, dan zou ik getracht hebben dat hoofdstuk hier vertaald weder te geven. Daar men nu nog steeds het duel vervolgd ziet, als feit op zich zeiven beschouwd of omdat men er misdrijf in vermeent te zienzal men ook steeds de secondanten, wegens medeplichtigheid, zien veroordeelen. De wet gebiedt evenwel nergensdat men poging tot zelfmoord of tot moed willige verwonding in 't algemeen, moet tegen gaan; konden daarom de secondanten bij een tweegevecht zich onthouden van zich in te laten met formaliteitendan zouden zij zeker ook niet kunnen gestraft wordenwant medeplichtigheid ontbreekt alsdan. H. J. P. Be randsel als delcJdngsmiddel. In onderscheidene legers heeft men reeds proeven genomenin hoe verre de randsel zoude kunnen dienen om den soldaat, en meer bepaald den tirailleur, in vlak en effen terrein eene tijdelijke dekking tegen de vijandelijke projectilen aan te bieden. Sommige dier proeven zijn met betrekkelijk gunstigen uitslag bekroond, andere daarentegen weder, b. v. die onlangs te Gaëta genomen, vielen minder gunstig uit. Men besloot daarbij te onderzoeken le. of de randsel, behoorlijk volgens model gepakt, den daarachter liggenden schutter voldoende beschermt; 2e. of de stutnoodig om den randsel in verticalen stand op den grond

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 222