216 te plaatsen, genoegzaam weerstand biedt aan den schok der in den rand- sel dringende projectilen, en den soldaat bij het marcheeren niet hindert; 3e. of de pakjes patronen, in den randsel geborgen, ook alleen door den schok kunnen ontploften, en 4e. of de man gedurende het gevecht, den randsel vlug kan om- en afhangen, hem van de eeue plaats spoedig naar de andere kan vervoeren, en zich in weinig tijds daarachter verdekt kan opstellen. Men nam eerst proeven op 100, daarna op 150, 200 en 300 pas. De uitslag daarvan deed zien: le. dat de goedgepakte randsel op die afstanden zéér gemakkelijk door schoten wordt; 2U. dat de daarin geplaatste patronen, ook alleen door den schok, licht ontbranden 3e. dat, om den randsel af te hangen, hem op te stellen en zich daar achter te verbergen, 20 secouden benoodigd zijn, en even zooveel om hein weder behoorlijk om te hangen; 4e. dat de daarachter liggende schutter er slechts zéér onvolkomen door beveiligd wordt tegen de vijandelijke projectilen; 5e. dat beide soorten der beproefde stutten ondoelmatig waren, en 6e. dat zij den soldaat bij het marcheeren hinderen. Het is wel te betreuren dat, terwijl de kunst om te vernielen zulke reuzenschreden maakt, die om te behouden nagenoeg stationair blijft. Schietkatoen. Tot dus verre vermeende mendat het ontploffingsver mogen van schietkatoen in de vrije lucht, zeer. gering was; proeven, ten vorigeu jare te Woolwich genomen, hebben echter overtuigend het tegen deel aangetoond. Wanneer men het schietkatoen slechts vermengt met eene kleine hoe veelheid donderpoeder, en men de ontploffing door een slag of schok veroorzaakt, is het daardoor te weeg gebrachte vernielingsvermogen gelijk aan dat der nitro-glycerinealzoo tienmaal sterker dan dat van gewoon buskruit. Men heeft verbazende uitkomsten verkregen door genomen proeven op pantserplatenmurenpalissadenen blokken graniet. Het mag voorzeker onnoodig heetenop het groot belang dezer ont dekking te wijzen.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 223