231 Daarentegen werden onze posten des nachts herhaaldelijk door vijande lijke troepen, die in de nabijheid der versterking rondzwierven, gealar meerd. Al deze kleine gevechten kosten ons van tijd tot tijd een paar doodeu en gekwetsten, terwijl enkele ongewapende manschappen, die zich tegen de gegeven bevelen, buiten den rayon der postenketen begeven had den door Pasoemahers overvallen en vermoord werden of vermist raakten. De artillerie bewierp intussclien de versterking, zooveel haar voorraad munitie, die telkens van elders aangevoerd moest worden, zulks toeliet. Aan de palissadeering, die de doeson zou omsluiten, werd intusschen steeds voortgewerktzoodat die den 1(D™ Juni voltooid was. De werkzaamheden aan de sappe konden middelerwijl slechts zeer lang zaam vorderenvoornamelijk wegens ongeoefendheid der arbei Iers, en ook wegens het moeielijke terrein. Daar in Tndie de sappeurs ook dienst moeten doen als genie-werklieden kan voor oefening in den eigentlijken sappen-arbeid geen tijd overschieten. Van de inlandsche sappeurs kon men dus voor deze werkzaamheden dan ook geene hulp verwachten, en Europesche sappeurs, die daarbij dienst kunnen doenbepalen zich tot die manschappenwelke in Nederland of elders reeds bij het corps sappeurs en mineurs gediend hebben. Deze zijn echter zeer weinige in getal en dan gewoonlijk niet van de bekwaamsten. Men moest zich dus behelpen met het weinige wat men had, en ove rigens trachten den arbeid te voltooien met vrijwilligers van andere korp sen, die zich daartoe aanboden. Verder werd de sappearbeid nog bemoeielijkt door de taaie, kleverige grondsoort, waarin men werken moest, en doordien men een ravijntje met zeer steile wanden moest passeeren wat vooral door het overbrengen van den rolkorf niet gemakkelijk was. Niettegenstaande men dag en nacht doorwerkte, waren in den avond van den ll1'™ dan ook niet meer dan zt 30 str. ellen sappe voltooid. De vijand bleef den sappenarbeid steeds zoovee! mogelijk verontrusten, en onderhield een levendig vuur op het sappehoofd, hetgeen echter onder de goed gedekte arbeiders geene verliezen veroorzaakte. De verkenningen in den omtrek der doeson werden intusschen steeds voortgezet, en verkreeg men, door het uitkappen van wegen, kortere en betere verbindingslijnen tusschen de verschillende posten, waardoor de be waking zeker der en gemakkelijker werd. Voor hetzelfde doel werd den 7tlen Juni reeds lastgegeven, om een gedeelte der palissadeering, die de doeson insloot, tusschen den post van Krieken (noordoostzijde) en den post Opschol- tens (noordzijde), meer nabij de doeson te verplaatsen.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 238