NALEZING OP DE «STATISTIEK VAN HET LEGER." Id het eerste nummer van dit tijdschrift zijn eenige statistieke gegevens betreffende het Indische leger gepubliceerd, die wel eenige nadere bespre king verdienen. Grootendeels waren het cijfers en niets dan cijfers, en wij houden het er voor, dat, hoe interessant die getallen ook mochten wezen, verscheiden lezers ze slechts vluchtig doorloopen hebbenen, met een zeer natuurlijken afkeer van zulke drooge, vervelende lectuur, al spoedig tot een ander hoofdstuk zijn overgegaan. En toch bevatten die cijfers, hoe droog ze daar ook naast elkander zijn geplaatsteen tal van wetenswaardige bijzonderhedenen moeten wij het betreurendat onze statistiek niet vollediger is. Die statistiek geeft aanleiding tot velerhande beschouwingen, waarvan wij enkele hieronder willen doen volgenin de hoopdat zij de overwe ging en een plaatsje in dit tijdschrift waard zijnen dat ze wellicht degelijker bespreking door anderen zullen uitlokken. In de eerste plaats zien we uit het op bl. 34 van dit tijdschrift voorko mendedat gedurende 1868 het incompleet van het leger met circa de helft verminderd is. Nemen we daarbij in aanmerking, dat de cholera in dat jaar tal van slachtoffers maakte, zoodat de helft der gestorven Europesche militai ren aan die ziekte overleed, dan kunnen we wel niet anders dan erkennen, dat het opperbestuur genoegzame pogingen heeft aangewendom het leger te completeerenen kan het wel geene verwondering wekken, dat het in-

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 245