Mé zijn ontwassen, achten wij het niet raadzaam, hen aan de //verleiding" te onttrekken, door hen van de maatschappij af te sluiten. In eene groote plaats doen ze meer levenservaring op, en ze staan toch genoeg onder controle, om die ervaring niet op te schadelijke ofte dure wijze te erlan gen. In eene groote plaats hebben zij meer omgang met andere personen, wat ter vermijding van eenzijdigheid zeer noodig is. Wij weten daarentegen ook andere motiven aan te voeren, die voor de verplaatsing moeten doen stemmen. In oorlogstijd worden deze onder officieren natuurlijk bij het leger ingedeeld, en is het dus wenschelijk, dat men de gebouwen, vroeger door hen geoccupeerdanders kan benutten. Dit kan te Meester Cornelis niet het geval zijn, te Kedong Kebo daar entegen zeker wel, zoowel voor de dan vermoedelijk in de 2e afdeeliug aanwezige talrijke troepen, als voor de bureaux van algemeen bestuur, die volgens de thans bestaande voorschriften, in oorlogstijd naar de binnen landen moeten worden verplaatst. Wanneer men alzoo eens eene nieuwe militaire school wil stichten, dan zal het overweging verdienen, ze te Kedong Kebo te plaatsen. De militaire verkenningen gaanblijkens het verslag (bl. 42 van het tijdschrift), geregeld voort. Het is te hopendat ze verder zooveel doen lijk worden bespoedigdopdat wij in het bezit komen van de voor de verdediging van Java zoo onmisbare terreinkaarten. In een paar opzichten is het verslag hier minder nauwkeurig. De op name in de Pasoemahlanden is voorloopig, wegens gemis aan beschikbaar deugdelijk personeel, gestaakt, en een photograaph is bij het topographisch bureau te Batavia nog niet aanwezig, doordien er zich geene voldoend geschikte aspiranten voor opdoen. Er staat dus thans op dat bureau wel een zeer goed ingericht photo- graphisch atelier, maar het wordt niet benut. Ten dienste der putboringen werd 1868 een toestel uitgezonden; wij hebben echter nog niet vernomen, dat hij gebruikt is. De genie schijnt met hare artesische putboringen niet gelukkig te zijn; het eerste toestel, voor den militairen dienst bestemdwerd na aankomst in Indië op last der regeering aan het departement der burgerlijke openbare werken afge staan, en te Grissee benut. Het thans uitgezonden werktuig is voorloopig ongebruikt geblevendoordien men eerst te Gombong wilde borenwaar dit later bleek niet noodig te zijnen nu den droogen moesson afwacht, om te Weltevreden eene put te maken. Zoo onze informatiën juist zijn, is onlangs te Weltevreden eene proef

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 251