253 naar Palembang terug, en gaf het beheer over zijnen dienst over aan luitenant de Bloeme. Het emplacement der versterking bij Bandar, dat reeds vroeger ter loops was aangewezen, was intusschen door opmetingen van het terrein nader bepaald, terwijl het tracé dier versterking daarop in ruwe trekken uitgezet was Verder waren onderscheiden temporaire gebouwen voor de tijdelijke be zetting bij Bandar opgericht. De levering der voor de versterking van Bandar benoodigde materialen was aanvankelijk begonnen, doch ging slechts zeer langzaam, en werd op den gsten Augustus geheel gestaakt. Den Ssten Augustus werden het hospitaal en de magazijnen van Moeara Doea naar Gelong Saktie verplaatst, alwaar inmiddels daartoe geschikte gebouwen in gereedheid gebracht waren. De 6e kompagnie van het 10e bataillon bleef evenwel de versterking nabij de doeson en de doeson zelve bezetten. Den llden Augustus ontving men te Tandjong Baman bericht, dat de vijand van plan was de doeson Danahoe te versterken; onmiddellijk ver trok eene patrouille derwaarts, die eene blijkbaar reeds jaren lang verlaten talang vondwaarbij geen spoor van versterking te bekennen was. Den 12den Augustus deelde de pangeran van Kebon Djatie aan den kommandant te Tandjong Raman mede, dat de vijand voornemens was Tebat Seroet te versterkenwaarvan onverwijld bericht naar het hoofd kwartier werd gezonden. Den 14a<™ werd eene patrouille uitgezonden, om de doesons Gedong Agong, Tandjong Boelan en Kotta Agong te bezoeken, ten einde na te gaan, in hoeverre de bevolking dier plaatsen aan den last tot opruiming der bamboedoeriehagen voldaan had. Nauwelijks was de patrouille vertrokken, of men ontving door den pau- geran van Kebon Djatie het bericht, dat de bewoners van Gedong Agong voornemens waren om haar, wanneer ze niet te sterk was, vijandelijk te ontvangen. De kolonne werd daarop terstond versterkt tot 55 bajonetten, en onder kommando van den le luitenant Sirks gesteld. Zij werd echter voor Gedong Agong door een zoo hevig geweervuur ontvangendat zij genoodzaakt werd te retireerenwaarbij zij van alle kanten uit de huizen en het struikgewas bestookt werd door den vijand, die daarbij zoo overmoedig was en zoo opdrong, dat er zelfs een ba- jonetaanval op hem gedaan moest worden. De kolonne werd tot onder het oog der versterking te Tandjong Raman vervolgd, en de vijand retireerde eerst nadat een gedeelte der bezetting aanrukte, om de terugtrekkenden te ondersteunen.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 260