266 eene weldaad voor het leger moet beschouwd worden, en iedere bijdrage hiertoe hare waarde heeft. Wanneer men dagelijks zelfs door leeken hoort beweren, dat deze of gene zieke //niet vervoerbaar" is, zoo vloeit hieruit geenszins voort, dat zij, die zoo spreken, een helder begrip hebben van hetgeen men onder //niet vervoerbaar" verstaat, en meestal knoopt zich aan dit woord slechts eene duistere voorstelling vast van de nadeelendie aan het vervoer ver bonden zijn. Deze kan men onder de volgende hoofdgroepen brengen 1° die, welke het gevolg zijn van luchtverandering 2° die, welke voortvloeien uit gebrek aan zorg en verpleging gedurende het vervoer, en 3° die, welke aan de plaatsverandering of locomotie als zoodanig ver bonden zijn. De sub 1 en 2 genoemde nadeelen gaan wij met stilzwijgen voorbij, daar ze ons op rein geneeskundig gebied zouden vo renwij onderwerpen dus alleen het sub 3 genoemde aan een kort onderzoek. In alle gevallen van geschoten beenbreukenwanneer de beenstukken niet onbewegelijk kunnen bevestigd wordenwerken stooten en schokken of onregelmatige schommelingen bij het vervoer nadeelig op de gekwet sten zoowel in het gips-verband als in deugdelijke stalen veeren bezit ten wij middelen die de schadelijkheid der locomotie veronzijdigen en op heffen slechts bij doordringende schedel-, borst- en buikwonden zijn nog bijzondere omstandigheden in het oog te houdendie wij hierals van geneeskundigen aard, niet kunnen bespreken. Oogenschijnlijk is aan het vervoer nog een nadeel verbonden, dat zijne werking ook op gezonden uit, namelijk de vermoeidheid en afgematheid, die zich na eene lange reis openbaren; doch dit is niet geheel juist, want de afgematheid, die eene reis bij gezonden ten gevolge heeft, is niet af hankelijk van eene aan het vervoer verbonden schadelijkheid, maar van de omstandigheid, dat de aan active beweging gewone reiziger op zijne plaats in rust inoet verblijven, waardoor het gevoel van vermoeidheid, en bij zenuwachtige personen zelfs dat van uitputting en afmatting ontstaat. Bij zieken en gekwetsten evenwel vervalt dit, omdat de ligging van den lij der, tijdeus het vervoer, dezelfde blijft als in het hospitaal, en het voor hem volmaakt hetzelfde is of zijn bed in rust of in beweging verkeert, wanneer slechts het bed goed isen tijdens het vervoer geen stooten of schokken ondervindt: zachte regelmatige schommelingen kunnen voor som mige lijders wel onaangenaam zijnmaar wezenlijk schadelijke gevolgen voor de gezondheid vloeien er niet uit voort. Van een doelmatig vervoer hangt voor den gekwetsten strijder dikwijls

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 273