267 het behoud van zijne ledematen en van zijn leven af; op het slagveld en de verbandplaats is eene kalme administrative regeling van meer ge wicht, en wordt met beter gevolgen bekroond, dan eene zuiver genees kundige werkdadigheid- De eerste plicht van den militairen geneesheer op het slagveld bestaat in de rangschikking der gekwetsten naar den graad en het gewicht van hunne wonden en in eene doelmatige voorbereiding tot het vervoer. In het algemeen kan men de vervoermiddelen voor zieken en gekwetsten het best indeelen in die voor groote en kleine af standen, waarbij dan nog in aanmerking komt, of het vervoer over land in een vlakke of bergachtige, eene drooge of moerassige landstreek en langs gebaande of ongebaande wegen, dan wel, over water, langs den iivier- of zeeweg plaats heeft; daar, waar men de keus heeft, zouden wij steeds aan het vervoer langs den waterweg den voorkeur geven; niet slechts met stoom- en zeilschepen, maar ook met prauwen en sloepen, omdat onze Indische landwegen veelal ter nauwernood dien naam ver dienen en voor vervoer van zieken en gekwetsten buitengewoon onge schikt zijn. Omtrent de inrichting van ziekenschepen bestaan afzonderlijke doel matige bepalingen, die op last van het departement van oorlog gedrukt en dus voor ieder toegankelijk zijndoch bij onze Indische expeditiën werd meestal uit het oog verloren, dat schepen slechts zeer tijdelijk als toevluchtsoord voor zieken en gekwetsten mogen dienenomdat elke be- kiompen ruimte, onverschillig of het een schip, dan wel een hospitaal of als zoodanig ingericht gebouw is, na een niet nader te bepalen, van verschillende omstandigheden afhankelijken tijd, een broeihaard van be smetting wordt. Het wezentlijke, dat ze allen den stempel der moord dadigheid doet dragen, is de opeenhooping van zieken en gekwetsten, die uit den aard van hun lijden aanleiding geven tot kwaadaardige uitwase ming en vorming van besmettelijke stoften, welke zich zelfs openbaren hij het gedurende langen tijd kampeeren van troepen in de open lucht, wanneer niet door strenge maatregelen van zindelijkheid, of het van tijd tot tijd veranderen van plaats, hiertegen gestreden wordt; omdat de bodem langzamerhand doortrokken wordt met de overblijfsels van voedsels, de uitwerpsels van menschen en dieren, welke scheikundige omzettingen ondergaandie nadeelig op de gezondheid werken. Schepen moeten steeds datgene blijven waarvoor zij oorspronkelijk be stemd zijnn. 1. transportvaartuigenmaar mogen nimmer gedurende langen tijd als hospitalen dienenhet spoedig vervoeren en verdeelen der lijders over meerdere hospitalen of gebouwen, die lucht en ruimte in voldoende hoeveelheid aanbieden, voorkomt het best het uitbreken van

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 274