268 epidemische ziekten, en heeft onder den naam van //verspreidings-stelsel" reeds eene groote beroemdheid verkregen. Voor het vervoer over land bestaan in Indië, voor zoover ons bekend is, geene afzonderlijke voertuigen; op Borneo's Zuid- en Oostkust zagen wij nimmer een ander middel van vervoer, dan de door dwangarbeiders of koelies aan een bamboe gedragen scheepshangmat, die voor lijders met geschoten beenbreuken bijna gelijk staat met een doodvonnis en waarvan wij ons de critiek zullen besparen. De vervoermiddelen voor zieken en gekwetsten moeten in het algemeen aan de volgende vereischten voldoen. Ze moeten zoo mogelijk door een of meer menschen kunnen bewogen worden; liefst niet door dieren, wier onderhoud, voeding en verpleging kostbaar en omslachtig is; de inrich ting moet van dien aard zijn, dat de lijder eene geschikte ligging heeft, liet gewonde lid in gepaste houding geplaatst en de randsel met de wapens opgeborgen kan wordende transportmiddelen moeten uitmunten door stevigheid en duurzaamheid, gepaard aan lichtheid; ze moeten slechts weinig plaats innemen; eindelijk moeten ze van uitstekende stalen veêren voorzien zijn, om de uit de oneffenheden van den bodem voorkomende stooten zooveel mogelijk te breken zoodat zij geschikt zijn voor gebaande en ongebaande wegen. Het transport in de nabijheid kan geschieden door draag- en raderbaren, door cacolets en litières, die echter in onze Indische oorlogen, met het oog op de ongebaande en smalle wegenook* voor grootere afstanden zou den moeten dienen. Het zou doelloos zijn, eene breedvoerige opsomming en beschrijving te geven van de vele middelen tot vervoer van zieken en gekwetsten, in vroeger en later tijd gebruikt, omdat de meeste voor onze Tndische oorlogen geheel ongeschikt zijn. Onder de draagbaren verdient wellicht de draagbaar van het Haagsche comité, met stokken van bamboe, wegens hare lichtheid aanbevelingterwijl de veld-brancardsvooral die met gebroken stokken, en de bed-bran- cards van Herckenrathbenevens de hangmat-raderbaren van de Mooij voor onze Indische veldtochten, ons minder doelmatig voorkomen, even als de door de Engelsche gebruikte dhulies, dandies en swingcals. Onder de raderbaren komen ons de rader-draagbarendie de ridders van de orde der Johannieten in den Duitsch-Deenschen oorlog met uitstekend gevolg bezigden, en waarover de veldtochten van liet Oostenrijksch-Mexi- caansch leger een zeer gunstig licht verspreiden, het doelmatigste voor, om ook in onze Indische oorlogen gebruikt te worden. Deze rader-draagbaren zijn oorspronkelijk van den Berlijnschen rijtuigfa brikant Joh. Neuss, die binnen twee weken een groot aantal aan de Joh an-

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 275