271 zouden kunnen gebezigd wordendoch de ondervinding van het Oosten- rijksch-Mexicaansch leger spreekt zeer tegen hunne bruikbaarheid. Voor meer gebaande wegen, waartoe in onze Indische bezittingen alleen de groote postweg over Java en eenige zijner vertakkingen, benevens zeer enkele wegen op de buitenbezittingen kunnen gebracht worden, heeft men andere middelen van vervoer noodig, en wel de zoogenaamde ambulance wagens, met een of twee trekdieren, gewoonlijk paarden bespannen. Het aantal ambulance-wagens van ouderen en nieuweren tijd en hunne ver schillende wijzigingen zijn legio; de Noord-Amerikaansche burgeroorlog, zoo rijk aan uitvindingen op het gebied van vernielende werktuigenwas niet minder rijk aan middelen, om het vervoer van zieken en gekwetsten zoo onschadelijk mogelijk te maken. Onder de daar gebruikte ambulance wagens hebben die van Einlay en Goolidge, die van Tripple, maar vooral die van den generaal ltosecrans eene gunstige bekendheid gekregen. De laatstgenoemde uitgevonden wagen staat ook wel bekend onder den naam van "Wheeling-ambulance," omdat zij te Wheeling in Virginia gebouwd werd; hij kan 10 a 12 personen in zittende, of wel 2 a 3 in zittende, benevens drie in liggende houding opnemen. Het voordeel van deze Wheeling-ambulance schijnt gelegen te zijn in het dubbele stel, namelijk in de richting van de lange, zoowel als van de dwarsehe as verloopende veeren, door welke combinatie de schommelingen en schokken opgeheven of ten minste tot een minimum zouden herleid worden. 11e spoorweg- ambulance-wagens kunnen wij voorjoopig niet stilzwijgen voorbijgaan. Het was ons plan niet, eene uitvoerige verhandeling over de vervoermid delen voor zieken en gekwetsten te leveren, daar de bestemming van dit tijdschrift zulks niet zou g.edoogenen liet werk vrij onvruchtbaar zou zijn, omdat de meeste Europesche transportmiddelen, voor Indië uit den aard der zaak niet bruikbaar zijn liet was evenmin ons doel, de gewone scheepshangmatdie tot nu toe in onze Indische oorlogen reeds zoo vele belangrijke en goede diensten bewees, geheel uit de praclijk te ver bannen, liet tegendeel is waar; voor lijders, die niet te zwaar ziek zijn, en eenvoudige geschoten spier- en liuidwouden hebben, of door sabel- en klewanghouwen gekwetst zijn, verdient dit mid.de,1 van vervoer, om zijne groote male van lichtheid, zijne gemakkelijke hanteerbaarheid en zijne be kendheid bij den Lidischen koelie of drager, alle aanbeveling. Maar naast de scheepshangmat zouden wij, voor lijders met geschoten beenbreuken en doordringende hoofd-, borst- en buikwonden, die steeds slechts een klein gedeelte van liet totale aantal gekwetsten uitmakengaarne meer doelmatige transportmiddelen zien, onder welke de draagbaar van het Haagsche comité, en de rader-draagbaar, die tijdens de oorlogen in Slees-

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 278