Daarna heeft de beraadslaging plaats, waarbij de korps-kommandant het beleid en bestuur heeft over de orde, waarin de zaak zal worden behan deld; hij noodigt de leden van de rechtbank uit hunne meening bloot te leggen als mannen van eer, zonder hartstocht, partijdigheid of overdrij ving, volgens hun plicht en geweten, en de verschillende bijzondere om standigheden in aanmerking nemende, die den beschuldigde tot de zaak hebben kunnen aanzetten. De rechtbank gaat vervolgens over tot de stemming, waarbij de be schuldigde nimmer tegenwoordig mag zijn; staan subalterne officieren te recht, zoo zullen de leden van den raad van eer eerst hunne stem uit brengen en daarna de oudste kapitein, de oudste ie luitenant, de oudste 2e luitenant, de tweede kapitein, de tweede le luitenant, enz. en eindelijk de overschietende 2e luitenants; vervolgens komt de beurt aan de hoofd officieren te beginnen met den jongsten. Ieder lid deelt mondeling zijne meening mede, waarvan aanteekening wordt gehouden op het proces-verbaal, dat opgemaakt is door den raad van eer, en dat daarna door den beschuldigde wordt onderteekend. Wanneer een regiment over verschillende garnizoenen verdeeld is, zoo heeft het rechtsgeding bij elk bataillon op dezelfde wijze plaats. Ieder lid van de rechtbank van eer heeft het recht zicli onbevoegd te verklaren, dan wel, te eischen dat de zaak nader worde toegelicht. Wordt dit laatste slechts door de minderheid der leden geëischt, zoo zullen zij desniettemin genoodzaakt zijn een vonnis over den beschuldigde uit te spreken, waarbij zij slechts hunne innige overtuiging en hun geweten zullen moeten raadplegen. Verklaart de rechtbank van eer zich echter met meerderheid, dan wel met eenparige stemmen onbevoegdzoo wordt hiervan aan den Koning gerapporteerd. Heslist de rechtbank van eer dat de zaak niet voldoende is onderzocht, dan zal de raad van eer een nader onderzoek moeten instellendat na afloop weder onderworpen zal worden aan het gevoelen van de rechtbankdie alsdan daaromtrent zal beslissen. Het vonnis is slechts geldig, wanneer dit eensluidend wordt uitgesproken door minstens het twee- derde gedeelte der ledenbestaat deze meerderheid nietzoo zal de zaak behandeld worden door de rechtbank van eer der Iloofd-officieren. Wanneer beslist is, dat de beschuldigde detentie-straf binnen eene vesting zal ondergaan, doch slechts verschil van gevoelen bestaat omtrent den tijd van duur dier straf, dan zal volstrekte meerder heid van stemmen beslissen. Het vonnis wordt daarna opgesteld en geteekend door den raad van 20

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 27