274 moeienis nederstortenonder den zwaren randsel en de bepakking zal zich nog menige rug krommen en menige borst naar lucht hijgen; de inspan ning en het gevaar van den oorlog kan niet worden weggenomen, en zijne wegen zullen steeds blijven opgebouwd uit offers aan bloed en leven, maar de zedelijke gedachte, aan het gewicht van een menschenleve.i zich vast- knoppende, de vurige wensch om de kwalen van een tal ongelukkigen te lenigen en ze uit hunne moedeloosheid op te heffen moet aan onzen geest kracht en sterkte geven, om het aantal offers tot een zoo klein mogelijk aantal te herleiden. üe ondervinding van eiken nieuwen veldtocht, dien wij in onze lu- dische bezittingen aanvangen, leert telkens weder hetzelfde, dat de epi demische ziekten verreweg meer menschenlevens kosten dan "s vijands lood en staalen dat geneesmiddelen niet in staat zijnde uitbreiding tegen te gaan en in de minste gevallen genezing kunnen aanbrengen. Wan neer de practijk ons nu telkens met harde lessen, ten koste van bloeden geld leert, dat de door ons betreden weg de verkeerde is, en niet tot het doel leidt, zoo ligt het voor de hand, de tot nu toe gevolgde wijze van handelen te verlaten en eens de proef Ie nemen met middelen, die het uitbreken van ziekte voorkomen, daar we ze, zoo zij eenmaal zijn ont slaan, meestal niet kunnen genezen of hare uitbreiding kunnen tegengaan. De Jan-Salietijdmet zijne kamillen-, vlier- en lindenbloesem-af'treksels, met zijne borstkruidengorgeldranken en smeerselsmoet voortaan tot de geschiedenis behoorende studie der levensmiddelen, die der geneesmidde- ienten minste voor een groot deel, vervangen en de ambulance een ander karakter verkrijgen. In plaats van kisten met geneesmiddelen wier heil zaamheid en geneeskracht vooral op het oorlogsterrein zeer problematisch zijn, moeten versterkende, gemakkelijk verteerbare en smakelijke voedings middelen in ruime hoeveelheid onze oorlogvoerende troepen volgen, want alleen krachtig, smakelijk, verteerbaar, niet te eentoonig voedsel is in staat, het verlies aan spier- en zenuwkracht te vergoeden, en het lichaam weêrstandbiedend te maken tegen de veelvuldige schadelijke invloeden waar aan het blootgesteld is. Wij hebben de persoonlijke overtuiging, niet op geloof, maar op ondervinding en feilen berustende, dat de zaak van al of niet gezond blijven op het oorlogsterreinzeer buitengewone omstandighe den uitgezonderd, voor middelmatig sterke gestellen eenvoudig iseene zaak van goede voeding. Zoo lang de omstandigheden gedoogen deugdelijke spijzen en dranken in voldoende hoeveelheid te nuttigen, bestaat in den regel geene bijzondere aanleiding tot ziek wordeneerst wanneer gebrek aan deugdelijke voedsels ontstaat, het bloed in zijne samenstelling veran dert, en niet meer in staat is het verlies aan spier- en zenuwkracht te 1 'O

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 281