275 compenseerenen wanneer alzoo het evenwicht van de huishoudelijke balans verbroken is, begint de energie en de physieke kracht van het leger te dalen, en roepen kliinaatsinvloeden en ongunstige weersgesteldheiddie eenigeu tijd geleden, bij enkele zwakke personen nog slechts onbeduidende ziektetoestanden deden ontstaanwaartegen geneesmiddelen met vrucht werden aangewend, thans ernstige ziekten te voorschijn, die nu zwakken en sterken ouden en jongen aantasten. Koortstoestanden, dysenterie, typhus en cholera vinden nu een weligen bodem om te tieren, want het lichaam heeft niets dan de dalende krachten om tegenover de ziekte te stellen. Komt het onder deze omstandighe den tot een treden met den vijanden voegt zich bij de ziekeneen grooter of kleiner aantal gekwetstenzoo nemen hunne wonden spoedig een gevaarlijk en kwaadaardig karakter aan, en dragen zij het hunne bij tot de ontwikkeling van besmettelijke ziekten, die spoedig eene epidemi sche uitbreiding verkrijgen. I er wijl eenige dagen vroeger krachtige en smakelijke voedingsmiddelen, in verband met strenge opvolging van voorgeschreven gezondheidsmaatre gelen, zooveel onheil hadden kunnen voorkomen, blijven thans versterkende en geneeskrachtige middelen zonder gevolg. Indien de Indische officier van een middelmatig sterk gestel, het binnen zekere grenzen in zijne inacht heeft, ook op het oorlogsterrein eene dra gelijke of goede gezondheid te genieten, zoo is zulks niet van toepassing op den soldaat, die van den staat afhankelijk is. Op deze rust de dure verplichting, om het stoffelijk welzijn van het leger met alle hem ten dienste staande middelen te bevorderende voordeelen van eene juiste en degelijke waardering van eene goede voeding, zijn te veel in het oog springenddan dat men ze gering zou mogen achten, want alleen in een gezond lichaam vindt men de groote deugden van den soldaat vereenigd die tot overwinning kunnen leiden, namelijk steikte, volhardingen moed. In den oorlog komt het minder aan op het aantal, dan wel op de deugdelijkheid der troepen; gezonde, krachtige, onverschokken en geoefende soldaten, door flinke aanvoerders geleid, slaan numeriek sterker legers, die de physieke kracht, het zelfvertrouwen en de verstandige aanvoeriim missen maar dit minder getal moet gezond zijn om te overwinnen. Volgens onze bescheiden meening zullen de kosten van eene Indische expeditie, waarbij de meest weelderige voedingsmiddelen en de beste dranken aan de soldaten verstrekt worden, ver beneden de onkosten blijven van eene zelfde expeditie, waarbij manschappen met rijst, gezouten- en ge rookt vleeschspek of visch gevoed worden; maar zoo lang wij de kracht O

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 282