277 reeds in hunne jeugd zoodanig hebben leeren beschouwen; bij ons heeft dit antwoord steeds een' pijnlijken indruk gemaakt, en kwamen ons dade lijk dikke buiken, dunne haren, bleeke gezichten en ellendige bakkers- beenen voor den geest. Den opinerkzamen geneesheerwien het welzijn zijner lijders ter harte gaatdie ze niet als noinmersmaar als lijdende evenmenschen beschouwt, uit hunne taal, hun dialecthunne vormen en manieren en wijze van antwoorden soms hun landaard, vorig beroep en stand herkent, zal het niet ontgaan zijn, hoe sommige oorden van Europa en bepaalde maat schappelijke standen ons flink gevoede en gespierde soldaten leveren, en steeds zal bij verdere ondervraging blijkendat de voeding in die landen bij die beroepen evenredig is aan de ontwikkeling die wij bewonderen. Ten einde eenigermate een denkbeeld te geven van de stoffelijke hulp en ondersteuning, die den krijgsman van de zijde van het volk, in den laatsten Europeschen oorlog ten deel veelgeven wij een zeer kort over zicht van de verschillende menschlievende vereenigingen en hare verrich tingen, in het belang van den gezonden en zieken soldaat. In Berlijn alleen telde men voor dit edele doel vier vereenigingen 1°. de vrouwenvereniging voor hospitalen te Berlijn, die met een kapitaal van 21,882 thalers werkte; 2°. de Koning-Wilhelmvereeniging, met 32,298 thalers; 3°. de Berlijnsche vereeniging tot ondersteuning van het leger, met 93,337 thalers; en eindelijk 4°. het Pruisische centraal-comité voor verzorging van zieke en ge kwetste krijgslieden, dat, behalve eene groote hoeveelheid materiaal, 500,000 thalers ter zijner beschikking haden 200 provinciale vereenigingen onder zich telde. Enkele opgaven van de verzendingen dezer vereenigingen naar het oor logsterrein, kunnen een flauw begrip geven van de omvangrijkheid dei- door hun verleende hulp; den 29sten Jufl i860 verzond het Pruisische centraal-comité 8000 gulden aan klinkende specie, 4 okshoofden en 1320 flesschen rooden wijn, 3000 flesschen portwijn1000 pond rijst2000 pond suiker, 47,000 cigaren700 pond tabak, en gaf het kennis, dat nog 100 okshoofden rooden wijn zouden volgen. De verzending van alle zaken van het comité had plaats door tusschenkomst van liet ministerie van koophan del en de telegraaf-directie, en wel met groote snelheid en in groote hoe veelheden; toen den 2Ssten Juli, des middags ten 4 uur, het bericht van het gevecht met de llannoveranen kwam, vertrokken nog denzelfden avond tegen middernacht, per extra-trein, drie groote vrachtwagens met alle be- noodigdheden voor zieken en gekwetsten, en bovendien acht geueesheeren

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 284