279 die male, dat de soldaat den eenen dag rijst met zoutvleesch of ding-ding, den anderen dag rijst met zoutspek of gedroogde visch ontvangt; de toe bereiding dezer spijzen laat in den regel door de omstandigheden zooveel te wenschén over, dat de op zich-zelf reeds tamelijk ruwe voedingsmid delen door de toebereiding weinig in verteerbaarheid winnen, en onder een zoo wéinig s makel ij kén vorm worden toegediend, dat ze voor vermoeide en uitgeputte lichamen lang niet aanlokkelijk zijn, vooral ook omdat ze lederen dag met eene onberispelijke gelijkvormigheid terugkeeren. Zoutvleesch en spek vorderen eene voorloopige bereiding en bewerking, die op het bi- vouak slechts zelden met eenige zorg en nauwkeurigheid kan plaats heb ben, en toch noodig is, willen ze verteerbaar en smakelijk zijn en aan hun doel beantwoorden; hoe ook toebereid, en onder welken vorm gege ven steeds brengen ze, na gedurende langen tijd als eenig dierlijk voed sel te zijn gegeveneene scheurbuikige bloedsontmenging te wee" die tot velerlei ziekten voorbeschiktlieid geeft. Tijdens de expeditie naar Abëssinië, had de chef van den En^elschen geneeskundigen dienst in last, toe te zien, dat de rations der soldaten van voldoende quantiteit en qualiteit waren, en moest hij zooveel mogelijk zorgen, dat dagelijks versch vleesch of zijne surrogaten, als vleeschextract, vleesch in buk en bouillon in blik, benevens versche groenten verstrekt werden. Daar waar bij onze Indische veldtochten de absolute onmogelijkheid bestaat, om versch rundervleesch aan de manschappen te verstrekken, zooals op marsch, zouden wij aan geconcentreerde vleeschprmparaten of surrogaten van dien, alsmede aan vleesch en bouillon in blikken, de voor keur geven boven zoutvleesch of spek. Hoewel eerstgenoemde bij inkoop zeker hooger prijs zijn, zullen de onkosten waarschijnlijk meer dan gedekt worden door een minder aantal zieken en dnndm, mineus zijn, waardoor de transporttrein onnoodig verlengd, de snelheid van beweging van het leger verminderd en de kosten voor koelieloonen ergroot worden terwijl beiden het nadeel hebben van zeer aan bederf cm levig te zijn; het zoutvleesch door de toevallige of moedwillige be-

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 286