280 schadiging der vaten waarin het verpakt is, zoodat de pekel wegvloeit; de rijst door het nat worden bij regen of bij het overtrekken van ri vieren. Duizende ponden rijst en zoutvleesch werden bij onze Indische veld tochten weggeworpen en voor rekening van den lande afgeschrevenen eene opgave van in de magazijnen afgekeurde en daarna voor spotprijzen verkochte vaten zoutvleesch en spekzou misschien een niet onbelangrijke som gelds representeerendiezoowel voor den staat als voor den soldaat, is verloren gegaan. Het hard brood en de koffij zouden wij gaarne be houden zien echter met dien verstandedat wij den man als ontbijt hard brood met chocolade zouden willen geven, en een niet te sterk koffijaf- treksel, in de veldflesch, oin op marsch te gebruikenvooral wanneer geen goed drinkwater voorhanden is. Wijn ontbreekt geheel op het voedingstarief en is toch op marsch drin gend noodzakelijk; jenever is in kleine hoeveelheden zeer nuttig, vooral bij guur en vochtig weder, doch moet nimmer op de nuchteren maag, en steeds met water vermengd worden uitgereikt. In het algemeen moeten de levensmiddelen op marsch aan de volgende vereischten voldoen 1°. in een zoo klein mogelijk volume levensmiddelen moet een zoo groot mogelijk gehalte voedingsstoffen bevat zijn; hierdoor vermindert de grootte van den transporttreinterwijl de bewegelijkheid van het leger toeneemt, en eene belangrijke som gelds wordt uitgewonnen; 2°. de verpakking der levensmiddelen moet zoo deugdelijk mogelijk zijn, ten einde bederf te voorkomen en niet van weersinvloeden afhan kelijk te zijn; door deze voorzorg in het oog te houden, wordt de staat voor belangrijke geldelijke nadeelen gevrijwaard, en wint de toestand van liet leger in onafhankelijkheid; 3°. de levensmiddelen moeten in zoodanigen vorm voorhanden zijndat eene zeer eenvoudige en snelle bereiding voldoende isoin ze eetbaar en smakelijk te maken; 4°. de voorraad levensmiddelen moet eenige afwisseling aanbiedenen eindelijk 5°. moeten, behalve de eigentlijke voedingsmiddelen, nog zoodanige stoffen aanwezig zijn, die het stofverbruik beperken, versterkende eigen schappen bezitten, en het midden houden tusschen voedings-en geneesmid delen. Onder deze bekleedt de roode wijn de eerste plaats. T)e tot nu toe bestaande bepalingen omtr nt de voeding van onzen soldaat op marsch, kunnen den toets van een grondig onderzoek niet doorstaan; de meeste op het tarief voorkomende levensmiddelen nemen zeer veel plaats

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 287