291 een dusdanig beloonenop zóó verschillende wijzen, van volkomen de zelfde verdiensten Reeds schijnt de overtuiging hiervan dan ook in Nederland te zijn doorgedrongen; althans, werd, in 1865, aan den, nu overleden, en oin zijn moed algemeen geachten inlandschen lsten luitenant Rakariasde zoo vurig door hem begeerde, en zoo ten volle verdiende Willemsorde toegekend. Reeds verwierf een inlandsch matroos thans politieagent alhier dat zelfde eermetaal; en, zijn wij wel onderricht, dan is door het op perbestuur zelve er reeds op gewezen, dat het koninklijk besluit van 3 Augustus 183 No. 4 in geen enkel opzicht de benoembaarheid van In landers tot Ridder der M. W. O. uitsloot. Laat ons dus hopen, dat althans deze rechtmatige grieve weldra voor goed zal zijn uit den weg geruimden daardoor eene eerste schrede ge daan zij oin den inlandschen militair te releveerenook in de oogen zijner- landslieden. Wellicht dat dit krachtig zal medewerken, om meer fatsoenlijke \n\m- derswellicht zelfs zoons van hoofden te zien in dienst treden, en men onder hen sommigen zal vindendie zich vatbaar betoonen voor hooger ontwikkeling en beschaving, zoodat zij met goed gevolg voor het officiers- examen kunnen worden opgeleid. Doch, om hun hart ei karakter zoodanig te vervormen, dat zij de discipline met kracht en klem handhaven in al hun doen en laten strikte rechtvaardigheid betrachtenen een korps officierenzoowel zedelijk als wetenschappelijk, weten ie leiden, daartoe zijn nog andere maatregelen noódig, daartoe behoort eerst de Europesche beschaving in haren geheelen omvang in deze gewesten te zijn doorgedrongen. Engeene algemeene beschaving is mogelijkzonder algemeen volks onderwijs. Wat is echter daartoe nog tot dusverre verricht? Al zéér, zéér weinig; of beter gezegd: nog niets; want halve maatre gelen zijn geen maatregelen. Wil de maatschappij "tot Nut van den Javaan'" inderdaad iets goeds tot stand brengen, zij schrijve volksbeschaving en volksonderwijs in haar vaandelhoude alleen dat doel voor oogenen streven door practische doortastende maatregelen naar de bereiking daarvan. Kan echter zoodanig vereeniging van verlichte mannendie inderdaad den Javaan als hun eveninensch liefhebhen, en zijn geluk bevorderlijk willen zijn, véél goeds tot stand brengen, zij zal slechts dan volkomen slagen, wanneer de geheele natiedus de volksvertegenwoordiging zich de zaak an het volksonderwijs in in Indië met hart en ziel aantrekt!

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 298