295 schriftendie gediend hebben voor de uitgaaf van de als valsch beschouwde werken, zijn afschriften van jonge dagteekening, en kunnen tot verdedi ging van hunne aanspraak op echtheid geene andere reden aanvoeren, dan de groote en volkomen goede trouw van hunnen bezitter, den generaal Bertrand. Eindelijk legt de commissie ons uit, waarom zij er van afziet eene //in houdsopgaaf" bij haar werk te voegen. Zij laat deze taak over aan den //een of anderen schranderen geest en zij heeft gelijk want, om volledig te zijn, zal de opgaaf de leemten in de uitgaaf moeten aanwijzen en de middelen om ze aan te vullen. In weerwil van deze gebreken en van deze dwalingenis de Corres- mntlance de Napoleon Ier het gewichtigste en treffendste bescheid over de geschiedenis van het eerste keizerrijk, dat men kan raadplegen. Zij ont leent aan het brutaal gemis van samenhang der chrouologische orde eene dramatische kleur, die den lezer te midden van de gebeurtenissen voert, en hem tot getuige maakt van de besluitende besluiteloosheden de voorbedachte achterhoudendheid, of de uitbarstingen der drift van den reus- achtigen held dezer epopee. Men is werkelijk dankbaarheid schuldig aan hendie het denkbeeld van deze uitgaaf haddenaan lien die het volvoerd hebbenmaar het is geoorloofdde misslagen van de bewerking te be treuren, en liet is van gewicht ze aan te wijzen, opdat de //schrandere geesten", aan wie de commissie de voortzetting van hare vermoeiende taak vermaakt, weten, op hoeveel moeielijkheden zij nog zullen stuiten. Wij eindigen met een wenschmogen de niet geopenbaarde stukken zorgvuldig bewaard blijven. ERITS. Het Henry-Martinigeioeer. Onder het opschrift: //Military Breech- Loading Rifles" is van twee bij het laboratorium te Woolwich werkzame artillerie-officieren, kapitein Majendie en kapitein Biowne, een klein werkje over de geschiedenis van het achterlaadgeweer bij het Engelsche leger, en meer in het bijzonder over de munitie, verschenen. Wij zien daaruit, dat men het Snidergeweer ten tweedenmale aanmerkelijk heeft verbeterd, ter wijl de door den kolonel Boxer uitgevonden, en nog met geen naam be stempelde patroon bereids voor de zevende maal verbeteringen ondergaan, en in haren tegenwoordigen toestand een beduidenden graad van volko- Jomini zegt: //Napoléon était a la fois Fliomme le plus decide et le plus indécis." Men kan dit ook van Napoleon III zeggen.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 302