.301 Den volgenden dag gingen de 2U en 4(: kompaguie van liet 10e ba- tailloiieen detachement sappeurs onder luitenant de Bloeme, benevens een mortier met bediening ouder kommando van kapitein Benschop op marseh, met last, zich over Lobo Selo en Tandjong Moelak naar Tan djong Koeroeng Ilir te begeven, en aldaar of, walmeer de plaats versterkt mocht zijn, in eene andere, in de nabijheid gelegen does onpositie te nemen, ten einde de belegering van Gedong Agongdat men versterkt onderstelde, door het daarstellen van magazijnen enz. voor te bereiden. Op iparsch derwaarts boden onderscheiden hoofden hunne onderwerping aan den kapitein Benschop aan; deze werd onder gelijke voorwaarden en bepalingen als reeds vroeger vermeld, aangenomen, terwijl aan het hoofd van Ajer Dingin bovendien nog de verplichting opgelegd werdom de nabij, zijne doeson gelegen brug over de Lemataug, welke door eenige kwaadwilligen vernield was, te herstellen. De kolonne kwam den Sst™ September te Tandjong Koeroeng llir, eu vond tlie plaats niet versterkt en bijzonder tot troepenlogies geschikt. De troepen betrokken derhalve de in de doeson ledig staande huizen. Inmiddels' vernam kapitein Benschop, dat de Gedong Agongers genegen waren zich te onderwerpen, en gaf hun daarop te kennen, dat deze on derwerping aangenomen zoude worden, zoo zij zich voor den volgenden dag 12 uur kwamen aanmelden. Werkelijk kwamen dan ook nog dienzelfden dag eenige bewoners der doeson hunne onderwerping aanbieden, welke onder nadere goekeuring werd aangenomen, met bepaling evenwel, dat alle versterkingen en de auer-auerlinie der doeson binnen S dagen opgeruimd moesten zijn. De resident bepaalde later nog, dat Gedong Agong, behalve deze voor waarden de. bangon (bloedprijs) moest betalen voor den moord aan een inlandsoh bediende van een der officieren gepleegd, tijdens ons verblijf te Tandjong Raman, vóór de belegering van Tebat Seroet, en een paar buitgemaakte geweren moest teruggeven. Den 10,len September ontving kapitein Benschop echter weder het be richt, dat Gedong Agong niet voornemens was aan de gestelde voorwaar den te voldoen, waarop hij den Pasoernaher Arsat, een vroegeren op standeling, welke ons thans geheel genegen was, naar die plaats zond, om zich van den stand van zaken te overtuigen. Deze kwam'den volgenden dag terug met het bericht, dat de Gedong Agongers, niettegenstaande de pogingen, welke de depati vaii Tandjong Boelan in het werk gesteld hadom lien over te halen zich aan ons Gouvernement te onderwerpen niet gezind waren aan de gestelde voorwaarden te voldoen, maar besloten haddenhunne doesou zoo lang mogelijk te verdedigen.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 308