311 vestiging in hun land zouden toelaten, en het was dus zaak, dit juist door het bezetten eener in het midden daarvan gelegen plaats te logenstraffen. De expeditie-kommaiidant achtte daarom eene vestiging te Talang Langan, Pao Lentik of Benting verkieslijk. Daar men inmiddels te Talang Tidang vernomen had, dat zich een groot aantal kwaadwilligen ophield in de Talang Meudoekoe, besloot men, op voorstel van den controleur Stoll, deze bij het aanbreken van den volgen den dag te verrassen en van daar te verdrijven. Daartoe zou kapitein van Heijningen des nachts om 12 uur met eene kolonne van de le koin- pagnie van het garnizoens-batailionter vermijding eener ontmoeting met. de vijandelijke posten, over Tebat Trap, in alle stilte, met een gids naar Mendoekoe marcheeren. Deze kolonne, welke bij het, aanbreken van den dag Mendoekoe be reikt konde hebben, zou den vijand aldaar aanvallen en verdrijven, en vervolgens naar Talang Langan marcheeren, waar zij zich vereenigen moest met een transport vivres, dat, onder konnnando van luitenant van .Rhijn, ter goeder tijd van Talang Tidang zou vertrekken; om zich daarna geza menlijk naar Pao Lentik te begeven, ten einde zich aldaar te vestigen. Terwijl de kolonne van Heijningen, na Mendoekoe genomen en verwoest te hebben, den vluchtenden vijand in de richting van Talang Langan ver volgde, zou des morgens om 5 uur eene andere kolonne, onder kommaudo van luitenant von dem Bussche Ippenburg, van Talang Tidang, in de richting van Talang besar naar Mendoekoe oprukkenten einde de naar zijne zijde ontvluchtende vijanden op te vangen. De laatste kolonne zou, na van Heijningen te hebben ontmoet, weder naar Talang Tidang terug- keeren. Hoewel Mendoekoe gemakkelijk vóór het aanbreken van den dag kou bereikt worden, kwam de kolonne van Heijningen, ten gevolge van op onthoud, veroorzaakt door den moeielijken weg en de groote duisternis, en doordien een gedeelte der kolonne eenigen tijd verdwaald was, eerst des morgens tegen 6 uur bij Tebat Trap, welke plaats nog twee uren gaans van Mendoekoe ligt, aan. Dientengevolge werd Mendoekoe dan ook eerst omstreeks 8 uur bereikt; men vond de plaats bezet, doch de vijand wetk terstond, toen het P' pelotou, onder aanvoering van den Ist™ lui tenant der kavallerie Boreel de Mauregnaultde doesonwelke niet ver sterkt was, met den stormpas binnendrong. Toen men daarop de doeson in brand stak, opende de vijand weder een hevig vuur, doch werd spoedig voor goed verdreven, waarna men den marsch naar Talang Langan begon. De gids, welke men medegenomen had, bracht de kolonne echter naar Talang Danau, instede van naar Talang Langan, tengevolge waarvan men

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 318