313 eene vestiging geschikt geoordeeld werd, omdat liet groote bezwaar, eene op 500 pas gelegen domineerendc hoogte, niet zoo overwegend werd geacht. Kr werd dus bepaald dat Tebat Salak door de 3e kompagnie van liet J0e bataillon, 50 Afrikanen van liet 5e bataillon, een houwitser met be diening, benevens 30 gewapende politiedienaren, op het oogenblik Ie Talang Tidang gelegerd bezet zoude worden terwijl de le kompagnie van het 5e bataillon te Talang Tidang zou verblijven, todat de vivres enz. van daar naar Tebat Salak overgebracht zouden zijn, en vervolgens naar het hoofdkwartier zou terugkeeren. Na deze beschikkingen genomen te hebben, keerde de kolonel Jalink naar liet hoofdkwartier terug. Op den bovenbeschreven tocht werden een paar worpen en scholen ge daan met de Oostenrijksche vuurpijlen, welke, zooals reeds vroeger ver meld werdaan het 5e bataillon medegegeven waren tot liet netnen van practische proeven. De vuurpijlen -werden geschoten van een bok, ongeveer ingericht als de drievoet van een meetinstrument, en waarvan de beer.en aan hun boveneinde door een cirke.lvorinig.eu houten klos vereenigd en aldaar om scharnieren beweegbaar zijn. De beenenwaarvan liet achterste voor het omvallen zwaarder is dan de beide andere, worden, wanneer de bok op gesteld is, in den goeden stand gehouden, door aan de ondereinden be vestigde koppelstaven, die in liet midden le zamen komen, en, wanneer de bok vervoerd wordt, geborgen worden in eene inwendige uitholling der alsdan toegeslagen beenen. Op de houten klos staat een cirkelquadrant, waaraan eene slede beves tigd is, welke door een scliroeftoestel in den gewcnscliten helle den stand kan gebracht worden. De pijl zelve, ingericht als de in Oostenrijk ge bruikelijke, bestaat uit een met sas gevuldeu plaatijzeren huls, waaraan een granaat bevestigd is, wordt met een houten staart in die slede gelegden vervolgens ontstoken. De pijlen waren zeer kort voor het vertrek van het 5e bataillon met grooten haast in de pyrotechniselie werkplaats te Soerabaja vervaardigd, zoodat geene proeven omtrent het daarbij bestaande verband tusschen druk en sas,verhouding genomen hadden kunnen worden. Zij waren speciaal medegegevenom er eenige proeven mede te nemen in de practijk, en voldeden vrij goed. Op de bovenbedoelde tocht werden een worp- en drie scliietpijlen ver bruikt; de eerste onder eene e'lévatie van 30° op den bok geplaatst, en door middel van het kopgezwiiidpijpje afgestoken, verliet met zeer krach-

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 320