384 Neen, hoewel ik geloof, dat er enkelen zijn, aan wie het behoud der soldij goed zou zijn besteed, zoo zou het grosvooral der Europeanen, er geen goed gebruik van maken. Menig pas herstelde zou door overvloed van geld want 5 of 6 gulden tegelijk, is eene ronde som in de hand van den soldaat weer spoedig in het hospitaal terug zijn. Beter is het dan, om bij de Europesche kompagniën eene controle van vrouwen en kin deren aan te leggen, ten einde, wanneer de man in het hospitaal is, voor de voeding van zijn huisgezin reglementair te doen zorgen. Ik geef toedat er somtijds soldaten zijndie uit schrik voor het hospitaal hunne ziekte geheim houden en verwaarloozen, maar ik zou niet trachten dit te verbeteren, door het hospitaal aangenamer te maken. Goed moet het zijn, maar daarmede uit. Veel kunnen de kommandanten der kompagniën en de onder hen ge stelde officieren bijbrengen, om het verwaarloozen van ziekten bij hunne manschappen te beletten. Zij zien ze dagelijks, en liet is spoedig op te merken, wanneer het levenswerktuig in wanorde is. Het is de plicht van de kommandanten der kompagniën, om ook daaraan hunne zorg te wijden en de manschappen, die zij veronderstellen ziek te zijn, naar liet ziekenrapport te zenden. Wat beduidt anders het //vaderlijke", in onze Inwendige Dienst voorgeschreven? Ik kan de meening van L. daarom niet deelen, wanneer hij zegt: //Hieraan hebben wij voor een groot deel het verlies van goede soldaten //en aanzienlijke geldelijke nadeelen te wijten." Zou het bij voorbeeld zulk een groot geldelijk voordeel zijn wanneer er nog meer zieken dan thans in de hospitalen verpleegd werdenwanneer deze dus ruimer en het daaraan verbonden personeel grooter moest zijnwanneer daarenboven al die zieken hun vol tractement behielden? Ik geloof dat de cijfers genoeg tegen die stelling zullen getuigen, en dat men menig soldaat zal kunnen verliezen eer de meerdere kosten betaald zijn. Wat de wijze van verpleging in de hospitalen betreft, kunnen wij kort zijn. Sterke kleuren worden hier door schrijver gebruikt om op het ge moed der lezers te werkenen dit zal vooral op hendie weinig met en iu onze hospitalen bekend zijn, ongetwijfeld effect maken. De beschrijving der hospitalen en van hun meubilair zou zeker niet doen veronderstellen, dat bijna ieder, vreemdeling zoowel als Oost-Indiër, die onze groote hos pitalen bezoekt, er over uit is, dat ze zoo ordelijk en net er uit zien. •/Vaalwitte muren, roestkleurige iitensiliënuitgesleten vloeren." Brr '/en daarbij gebrek aan licht Is er dan nimmer door de chefs dier hospitalen op gewezen, dat die

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 341