335 akelige holen niet tot ziekenverpleging geschikt waren P Of heeft de re geering geweigerd daarin verandering te brengen En is er nog geen enkele chef geweest, die op die weigering, op die schennis der menschheid, zijnen staf heeft neergelegd, om het aan anderen over te laten zoodanige verpleging te dirigeeren P En het tafereel van den nacht //Kreten van wanhoop en lijden, met godslasteringen vereenigd, Luid //ronken en droomen wartaal, overigens alles stil, diep, akelig stil!" De nacht in een hospitaal is een akelige lange nacht. Hoe echter is daarin verandering te brengen P Verbodsbepalingen zullen wel niet opgevolgd kunnen worden, en voor nachtelijke afleiding kan ook inoeielijk gezorgd worden. Tegen ratten en muskieten kan men maatregelen nemen. De eerste verdrijve men zooals dit overal elders geschiedt, en tegen muskieten ege- bruike men klamboes. Wanneer de noodzakelijkheid daarvan door doctoren wordt ingezien en gemotiveerd, dan, dunkt mij, kan de vraag om zoo eene kleinigheid niet geweigerd worden. Gaslicht kan men slechts op enkele plaatsen aanbrengen; waar dit mo gelijk is, zal het eene groote verbetering zijn. Wat de dagverdeeling in de hospitalen betreft, wie zou het niet bea men, dat ze slecht is, en zulks te meer wanneer hij zich door de beschrij ving van den heer Ludeking herinnert, er zelf van genoten te hebben. Hoe komt het, dat daarin nog nimmer verandering werd gebracht? Het is toch zeker de intendance niet, die zich tegen de voorstellen daartoe 1 heeft verzet. Gt' werden er geen voorstellen gedaan? Het is mij nooit duidelijk geweest, waarom de eigenlijke dienst der offi cieren van gezondheid in de hospitalen reeds om 8 uur 's ochtends moet zijn afgeloopenhoewel ik trouwens niet geloof, dat er ook nu een verbod be staat, om belangrijke zieken nog eens te gaan zien, ook na liet ontbijt. In ieder geval echter zou het goed zijn wanneer die regeling veran derd werdwant hoewel voorzeker ijverige geueesheeren den vrijen tijd gebruiken tot studie zoowel in het algemeen, als tot die van de hun voorgekomen ziektegevallen, ook de geneeskundigen zijn mensehen. Men zou zeer goed het ontbijt kunnen stellen vóór 8 uur. en dan de visite doen volgen. Er was dan geene kwestie van gebrek aan tijden van 8 tot 12 uur zou het mogelijk zijn des noods 100 zieken na te gaan en te behandelen zonder dat men zich over te zwaren dienst behoeft te beklagen. Goede bibliotheken moeten in de hospitalen zijn; zijn ze er niet, dan moeten ze aangeschaft of vervolledigd worden. Het aanschaften van dag-

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 342