bladen is ook zeer goed, dat zal zooveel niet kosten. Gezelschapsspe len, perfect, idem. Maar niet overdadigwant alle overdrijving schaadt. Denk om de ge val en van het al te aanlokkelijke. Ook hier gaat de gewone regel door, dat de goeden moeten lijden door de kwaden. Ellendige malengers //Slechts ééns in de week mag de zieke zijne vrienden of betrekkingen ontvangen." Stel het op twéémaal wanneer dit beter is, of alle dagen, wanneer dit het toezicht niet bemoeielijkt. Politie zal er toch bij noodig zijn. Er zijn ei zoovelen onder de vrienden en bekenden, die gaarne verboden spijs en drank meebrengen, en daar moet op gelet worden. Dat alle dagen te doen zou misschien den dienst van het ondergeschikte personeel nog al vor- zwarenot bij minder strenge politie schadelijk op de verpleging werken. Over den bijzonderen toestand van de zwaar zieken kan de leek niet oordeelen. Dat echter de hospitaal-bedienden onder de directe bevelen en alléén onder de bevelen van de officieren van gezondheid moeten staan, zal niemand tegenspreken, en dat ook dan van dat korps, al zijn de individuen voor den activen dienst afgekeurd, goede hospitaal-bedienden kunnen worden erlangd, vindt geene reden van twijfel. Men zal wel ook daaruit zijne menschen moeten kiezen voor meer vertrouwde posten, maar dat moet men immers in ieder vak en bij icderen dienst doen. Juist aan oudere en meer rustige menschen is de taak van ziekenver zorger beter vertrouwd dan aan jeugdige levenslustige knapen, die voor wat anders naar Jndië gingen. Daarbij, de tegenwoordige hospitaal-sol daat weet, dat die dienst zijn laatste heenkomen is. Welnu, maak de be paling dat hij bij aanhoudend, of zelfs bij herhaald verzuim zijner plich ten zal worden weggezonden, en pas die bepaling toe; ge zult dan alleen dc goeden overhouden. Maar natuurlijk, ik herhaal het, ze moeten ge straft worden door dezelfde personen, die hen vermanen en komrnandeeren. straffen uit de tweede hand is altijd nadeeln;. In hoofdzaak hebben wij hierboven de klachten van den heer Ludeking gevolgdlezen wij nu zijne voorstellen //Geen kwartierziek meer, wat dan?" Alles opnemen in de hospitalen, verzwikte handen, gekneusde voeten, en meer kleinigheden, of wel daar voor een vermomd kwartierziek, onder den naam van vrij van dienst. Geen bedlegerig kwartierziek, dat ben ik met u eens. Maar voor die andere kleinigheden houd ik daarom den naam van kwartierziek beter, omdat hij zoo duidelijk uitdrukt, dat de zieke man te huis moet blijven. Alweer een maatregel tegen de malengers. 336

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 343