•637 n Verbeterde hospilaalsoldijDaaromtrent heb ik mijne meening reeds gezegd. Liever verzorging van achterblijvende vrouwen en kinderen. Gezelliger maken der hospitalen." Goed, maar zonder ze te aanlok kelijk te doen zijn. Nieuwe hospitalen worden meen ik altijd geverfd, terwijl ook licht en lucht niet ontbreekt; oude moeten zooveel doenlijk verbeterd worden, en werden dit geloof ik steedszooveel de middelen het toelieten. Ook het logies der gezonden moet echter Stijn jaarlijksch deel aan verbetering hebben. Tuinen, ruime lectuur, gelegenheid tot lezen en schrijven, gezelschaps spelen, dagbladen, alles even nuttig, ook het dagelijksch familiebezoek overalwaar de chefs der hospitalen er niets tegen hebben. Dat wij niet kunnen doen, wat Amerika doet, is zeker. Men wijte. dit echter slechts in zooverre aan den volksgeest, als de batigslotlievend- heid der moederlanders daarvan oorzaak is. Kan Indië over zijne midde len beschikken, en hadden wij hier tal van Europeesche, al waren het ook allen Nederlandsche kolonisten, om die middelen vruchtbaar te makendan bestaat er geene enkele reden om aan onzen volksgeest te twijfelen. De ruimere inzichten en handelingen der Amerikanen zijn grootcndeels te wijten aan den eigenaardigen toestand van hun land. Maar laat ons in geen geval meer doen dan liet noodige. Dit is ge loof ik ook een der eerste grondbeginselen van den Amerikaandie ech ter het geluk heeft, dat hij niet met het noodige behoeft te schipperen. Het hospitaal te Willem I is slecht. Ik heb wel eens liooren bewe ren dat het reeds te lang voor hospitaal gediend heeft, en dat zulks na- deelig werkt op de bewoners. Of dit juist is, en of om overeenkomstige reden in Amerika om de tien jaren nieuwe hospitalen gebouwd worden, weet ik niet, doch is dit zoo, dan bestaat hetzelfde gebrek als te Wil lem I op vele andere plaatsen, en om de 10 jaren nieuwe hospitalen te bouwen, gaat boven onze krachten. Wat dus te doen? Is geene des- infectatie mogelijk? Hoe doet men in Europa, waar sedert eeuwen som mige localen tot hospitaal dienen De dagbladen hebben medegedeelddat reeds last zoude zijn gegeven, om het bannelingenkwartier te Willem I voor hospitaal in te richten. Dit zal ook echter nog al geld kosten, eer die localen geheel aan de eischen van licht, netheid en vooral van gezelligheid voldoen, door L. gesteld; maar het is voor die groote garnizoensplaats noodig, om verbetering aan te brengen, en dus het geld is goed besteed. Men denke er echter dadelijk om, dat tijdelijke localen veel geld van onderhoud kosten. Er zijn tijdelijke kampementen genoeg, die dat heb ben doen ondervindenen men rekene daarom zoo spoedig mogelijk op de

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 344