338 daarstelling van een steenen hospitaal. Banjoe-Biroe heb ik altijd als zeer gezond hooren roemen. Thans gaan de zieken van Banjoe-Biroe naar Willem i. Men verandere dien toestand, en bouwe een aan de eischen voldoend hospitaal te Banjoe-Biroe. geneeskundige behandeling van den zieken militair moet beter toor nden gewaarborgd dan tot heden het geval is," Met deze stelling begint U wat men een nieuw deel van zijn geschrift zou kunnen noemen. //Wat ligt aan de nadeelen van den tegenvvoordigen toestand ten gronde? Ge brek aan militaire geneesheer en." Wij hebben volgens de vastgestelde formatie 157 officieren van gezond heid en een legersterkte, die effectief zeker 24000 man niette boven gaat, dus een geneesheer op 155 manwij komen dus nabij Amerika en de fransche republiek in oorlogstijd. De stelling steunt met op cijfers, zegt L, maar op de lessen der da- gelijksche ondervinding. Het is zeker, dat door ziekte steeds enkele officieren van gezondheid aan den dienst zullen worden onttrokken, doch dit is bij ieder korps en iedereu anderen dienst evenzeer het geval. Met verlofgangers hetzelfde, doch die worden ook bij de officieren van gezondheid aangevuld, ten minste in den regeeringsalinanak van 1870 tel ik meer officieren van gezondheid dan tie formatie bedraagt. De examina en de daaruit voortvloeiende mutatiën. Ziedaar eeue las tige kwestie: maar waarom schaft men de examina, die toch door bijna geen enkel officier van gezondheid nuttig geoordeeld worden, dan niet af. Dit zal reeds eene belangrijke vermeerdering van personeel geven en kos ten besparen. Blijkt echter uit de ondervinding, dat ook na die af schaffing der examina, liet getal officieren van gezondheid voor den dienst te weinig is, en kan dit na verdteling van het formatie-getal over de ver schillende plaatsen en posten goed worden aangetoond, men vermeerdere het dan. Zal dan echter eene vermeerdering van 17 op de 157 vau zoo veel gewicht zijn dat daardoor de oorzaak van den minder goeden waar- borg voor de geneesk.und.ige behandeling van den zieken militair wordt weggenomen? De verhouding wordt dan één op de 140, en wij hebben dus de Amerikanen nog niet bereikt. Wel zou door de vermeerdering der liooge rangen de emulatie bij liet korps officieren van gezondheid grooter worden, en als maatregel tot het verbeteren der toekomst van dien dienst zoude dit ook zonder algemeene formatie-vermeerden"ng kunnen worden ingevoerd, wanneer namelijk tot die toekomst-verbetering redenen bestaan.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 345