342 Per transport. f 242,900 sevens voor de samenstelling van dat nieuwe korps geheel ontbreken. Gemiddeld zal men echter kunnen rekenen op één man oppassing per 10 zieken, dus op 200 man. Deze manschappen zullen natuurlijk beter betaald moeten wor den dan die bij de korpsenanders blijven ze niet. Re ken dus door elkander met de korporaals ƒ0.20 per man meer dan men nu geeft, of per dag 4014,600 (NB. 0.20 per dag en 200 man zijn zeker niet te ruim berekend). Te zamen..f 257,500. Dus voor beide afdeelingeu in het geheel aan jaarlijksche uitgaven meer nagenoeg 392,000. Dat nu eene uitbreiding van het korps officieren van gezondheid een deel der mutatiën zal onnoodig maken, en dat dit nog meer zal gebeuren door afschaffing der examina, is juist. Rekenen wij daarom op 60 verplaatsingen minder per jaar, waarvan iedere verplaatsing het gouvernement op gemiddeld 200,— te staan zal komendan krijgen wij f 12,000. Rr blijft dus nog een nadeelig saldo van 380,000. Het voorste] om boeken en medical comforts uit de kantinefondsen te doen betalen, is dunkt mij niet aanbevelenswaard. De soldaat zou dit ze ker voor zijne zieke kameraden wel over hebben, doch wat men zou wil len geven is geheel iets anders, dan wat men moet afstaan. Het inko men der militaire kantines moet het bezit blijven van den soldaat. Daarenboven gaat Tndië den tijd te geirtoet, dat men trachten zal, de militaire kantines af te schaffen; men moet daarom geone regeling in het leven roepen, op het bestaan der kantines gegrond. Kwalitative verbetering der voeding kost evenzeer geld als kwantitative, en dikwijls nog meer. Reeds bij mijne berekening heb ik voor jongere hospitaal-bedienden op 0,20 meer per man daags gerekend; wil men die jonge krachtige men- schen bij de hospitalen hebben, dan moet men ook rekenen er voor be talen. Ik vrees zelfs, dat zij zich voor die 20 cents meer moeielijk zullen laten vinden. De 11,000, die ik voor dat korps als meer eoo- dig raamde, is bepaald zeer weinig.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 349