359 welke vooraf de meeste zorg aan de uitvoering van hun operatieplan had den besteed. tn de laatste jaren zijn de spoorwegen van groote hulp geweest voor de oorlogvoerende staten. Door dit snelle vervoermiddel zijn de operatielijnen veranderd, grenzen bestaan niet meer of ze zijn hierdoor verplaatst, en de strategie heeft dientengevolge belangrijke wijzigingen ondergaan. De spoorwegen hebben ook een geheel nieuw soort van verkenningen doen ontstaantot het vervoer van troepen en tot approviandeering van het leger gebezigd, moet bij het leger ook eene volledige kennis bestaan omtrent alles wat dit nieuwe voerwezen betreft. Eene nauwkeurige bekendheid zelfs met de ver verwijderde landen is noodig geworden, omdat door de thans mogelijke snelle verplaatsing eigenlijk geen afstand meerbestaat, Mag men alzoo aannemendat de spoorwegen eene groote behoefte aan meerdere terreinkennis in het algemeen hebben veroorzaakt, die behoefte doet zich thans bij de legers zeker niet het minste gevoelen. Zoodra van de spoorwegen als krijgsvervoermiddel werd gebruik ge maakt, was het natuurlijk, dat ook de telegraphie op militair gebied eene voorname rol te vervullen kreeg, want om de legers spoedig te kunnen verplaatsenwas het noodig, dat ook de bevelen hiertoe in den kortsten tijd konden worden overgebracht De militaire telegraphie is dus sedert ook bij de legers in uitgebreider toepassing gekomen. Door die hulpmiddelen hebben de oorlogen van den tegenwoordigen tijd zich steeds door eenen uiterst snellen loop gekenmerkt; daarom heeft men dan ook de noodzakelijkheid ingezien, ten allen tijde op den oorlog voor bereid te zijn; en, als een gevolg daarvan, hebben de meeste rijken groote veranderingen in hunne militaire samenstelling tot stand gebracht, De regeeringen begrependat, wanneer het lot van een volk thans in weinige wekenin eenige dagenzelfs in éénen geregelden veldslag kon worden beslist, dan ook de legers eene tot, dusverre niet gekende getalsterkte behoorden te verkrijgen; een beginsel, dat door de groote staten zelfs in veel te uitgebreiden zin is toegepast. De verbetering der vuurwapenen heeft in de tactiek reeds groote wij zigingen gebracht, zal die verder nog noodig maken, en heeft vooral aan de tirailleur-gevechten of aan het verspreiden der massa's in het algemeen bereids eene belangrijk^ uitbreiding gegeven. Deze en zooveel andere hier nog niet genoemde wijzigingen in de krijgs kunst en in de legers tot stand gekomen, hebben aan het. let>erbevel ook

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 366