RIETSLAGEN BIJ HET LEGER. Op blz. 140 van dit tijdschrift komt een artikel voor over de 2e klasse van militaire discipline, waarin de schrijver voorstelt de disciplinaire straf van rietslagen bij de korpsen van het Indisch leger op te heffen, met uitzondering van het strafdetachement te Klatten of eene andere soortge lijke inrichting. Dit artikel geeft stof.tot nadere overweging van het al dan niet wen- schelijke van zoodanige regeling. Wij gelooven, dat men, de zaken be schouwende zooals ze zijn en niet zooals ze moesten wezen, tot eene andere conclusie moet komen als de schrijver. Eene zoo belangrijke zaak kan niet genoeg van alle kanten worden beschouwd. De mogelijkheid toch om deze straf bij het leger te kunnen afschaften, is sedert jaren bij iedereen, zoowel bij het publiek als bij de otticierenalgemeen gewenscht; die straf werd geacht in strijd te zijn met de vele verdiensten, met de getrouwste plichtsvervulling, met den roem van het Indische leger. Bij bespreking en overweging, in hoever die wensch kon worden bevredigd, kwamen echter verreweg de meesten, en wel in de eerste plaats die chefs, wier richtingen overigens soms hemels breed van elkander verschilden, doch die geacht konden worden met den soldaat volkomen en grondig bekend te zijn, tot de treurige overtuiging, dat zonder die straf de orde en tucht in het leger niet gehandhaafd zouden kunnen worden, en dat het leger dan hoogstwaarschijnlijk niet meer het roemrijk standpunt zou kunnen behouden, waarop liet zich tot nu toe zoo schoon heeft weten te handhaven. 24

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 368