29 Die berichten kwamen in het kort op 't volgende neder Zekere Salam die door zijne omzwervingen bekend was geworden met de levensgeschiedenis van Eadhen Mohamad, een kamponghoofd, dat 15 jaar geleden spoorloos verdwenen was, trouwde met de vrouw of weduwe van den waren Eadhen Mohamad, gaf voor, dat hij uit den doode was opgestaan en beweerde met bovennatuurlijke krachten begaafd te zijn. Weldra omringden hem eenige priesters, die listig en fanatiek als immer, deze gelegenheid gretig aangrepen om hun gezag en invloed op het bij- geloovige en minder ontwikkelde gedeelte der bevolking te vermeerderen. Toen daarop alras, zoowel mannen als vrouwen, Salam, alias Eadhen Mohamad hulde en eerbied kwamen bewijzengelastte de controleur hem als gevaarlijk voor de openbare rust, naar Mengala op te komen. Eenmaal daar zijnde werd hij gevangen genomen. Salam wist echter uit zijne gevangenis te ontsnappen en keerde naar zijne vroeger verblijfplaats terug. Het lichtgeloovige volk, aangespoord door listige priesters, beschouwde die ontvluchting als een werk van Hoogerhand. Van heinde en ver kwam men djimats bij hem koopen. Langzamerhand schaarde hij eenige gewnpenden die niets te verliezen haddenom zich heenen toen het eenmaal zoo ver gekomen wasliet hij zijne omgeving trouw zweren, versterkte zich in zijn huis te Oemboel en verklaarde dat het tijdstip was aangekomen, waarop hij zijne landgenooten van den druk der kompagnie zou ontslaan. Onmiddellijk na de ontvluchting riep de controleur Salam vruchteloos andermaal naar Mengala op. Aan dien stand van zaken moest een einde komen. De controleur vroeg derhalve den resident autorisatie om Salam met behulp eener bevolkingspatrouille te arresteeren. Na daartoe machtiging bekomen te hebbenrukte de controleur den 3den October, met 150 man naar Pagger Dewa, een op 3 palen van Oern- boel Gajouw gelegen kampong, op. Een paal voor die kampong vielen de opstandelingen hem aan en open den zij hun vuur. Tengevolge dier attaque sneuvelde een Eoeginees der bevolkingspatrouille. Schrik en ontsteltenis was daarvan het gevolg, en niettegenstaande aan 's vijands zijde een priester zwaar gewond werd, sloeg een gedeelte der bevolkingspatrouille op het gezicht van hunnen gesneuvelden makker op de vlucht. De controleur was daarop verplicht, met levensgevaar naar Mengala terugtekeeren.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 36