369 gekomenof dat er in die zoogenaamde linie iets bestaat dat naar eene permanente versterking gelijkt? Ik kan liet haast niet gelooven, te meer, daar X toch de opstellen van Gevers Leuven kent, en het belangrijk artikel van de Ruo van Alderwe- relt over «het Indisch budget van oorlog" wel gelezen zal hebben. Er zijn nog zoo vele andere versterkingen door de Vaijnes genoemd, waarvan niels bestaat! Kwantitatief heb ik me dan ook niet bezondigd, waarde X; de namen der eilanden waarop de torens van de positie Onrust gekomen zijnwa ren evenmin als die der klippen waarop ze gebouwd zouden worden; de poëtische titels der Bataviasche strandbatterijenevenmin als de prozaïsche nummers der Sainarangsche lunetten of de plaatsbepalende benamingen der batterijen van Tjilatjap, noodig voor mijn betoog; de collective ver melding was daartoe geheel voldoende. "Hij" (Tento) //geeft er" (van de versterkingen) «op zijne wijze eene «appreciatie van, en besluit deze voorzichtigheidshalve aldus: //Bovenstaande opgaven zijn zeer oppervlakkig; op de juistheid valt «misschien ook wat af te dingen; dat zouden de geheime archieven moe- ten uitwijzen". Maar dat doet er niets toe enz." Aldus vervolgt X zijne kritiek. Hij vergeet er evenwel bij te voegen, wat in denzelfden zin volgt «ik wil zoo optimistisch mogelijk zijn, en aannemen dat alle bovenge- «noemde versterkingen, op zichzelve beschouwd, vrij goed zijn; daarmede «zijn we nog niet geholpen." Een weinig voorzichtigheid bij liet uitspreken van een oordeel over zaken, die men zonder aanmatiging niet mag aannemen au fond te ken nen, mag ik ook X wel aanbevelen, adres aan de wijn-etiquette. Dat 7' de appreciatie der versterkingen op zijne eigene manier, en niet op die van een ander, ter neer schreef, is hem waarachtig niet kwalijk te nemen; en dat hij, nu het coustateeren van het beslaan dier verster kingen voldoende was voor zijn betoog, geene. nuttelooze uitbreiding gaf aan zijn brochuretje, door pralerij met citaten uit allerlei schrijvers (die op Java ook te raadplegen zijn, X!) ten einde de eigenschappen der ver sterkingen beter in 't. licht te stellen, dat 7' dit niet deed, was uit kas i kan met. recensenten, die, zooals trihet waart, dan gedoemd geweest zouden ziju al die geleerdheid te lezen X geeft volkomen absolutie aan T, voor 't zwijgen dat deze doet, over t onderling verband der defensiewerken op Java gebouwd, want, zegt X:

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 376