370 //hij heeft eene mededeeling gedaan, die hem daarvan op zijn standpunt" (dat bij inundaties zeker groot gevaar loopt) //volkomen verschoont." Dit standpunt ligt in de verklaring van T: //dat er bestaat" (we laten dit //bestaat" geheel voor rekening van X) //stelselloosheid in 't, algemeenen nuttelooze of onbruikbare versterkingen //in 't bijzonder." En met dit standpunt, met deze stelling heeft 7' zijn brevet van on kunde verdiend. Lees de recensie van X met aandacht, eu 't is duidelijk dat het in 't licht stellen van deze dwaze bewering het zwaartepunt zijner veroordee- lende kritiek aan den belangstellenden lezer ontdekt-, voor t gemak heeft X de hoofdfouten van T onderschraptzie maar: tentoevast stellig, zekeren stelselloosheid. Het, is dus voor T van belang zijn standpunt, hoe nederig ook, zoo mogelijk te blijven handhaven; want gelukt hem dit, dan heeft hij in de edele logica een krachtigen bondgenoot tegen X. Laat ons daartoe in de eerste plaats zien, op welke wijze X bewijst, dat er yeene stelselloosheid heerscht. Hij zegt: //Wij wisten wél dat het stelsel van verdediging, voor Java aangenomen, //veel te wenschen overliet, maar van stelselloosheid was ons tot heden //niets gebleken." Dit bewijst niets; want het was X ook niet gebleken, dat er onder scheid is tusschen o en oe. Twee regels verder lezen we: //Hij" (Tento) //eindigt met een stelsel van verdediging in overweging //te geven, dat in hoofdzaken geheel overeenkomt met het stelsel sedert //jaren voor Java aangenomen, snaar" (let wel, wij onderschrappen) nwaar- "Van de voorbereidingen niet eens gereed zijn gekomendoor de eigenaar- r/dige en zeer groote bezioarener aan verbonden Dus, of vergis ik mep precies het omgekeerde van hetgeen te bewijzen was. Want zegt X niet duidelijk dat er een stelsel is aangenomen P Dat men zich evenwel in de werkelijkheid volstrekt niet aan die aan- nemerij stoort, en dus handelt alsof er geen stelsel bestond? En noemt men zoo'n toestand in onze moedertaal geen toestand van stelselloosheid fk laat de beantwoording dier vraag gaarne aan het, niel door te veel wetenschap beneveld, gezond verstand derdezeis van het Indisch Militair Tijdschrift over.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 377