374 We zagen reerls dat de Rno, die bewijzen genoeg gaf op de hoogte te zijn van de defensie-litteratuur, na al wat hij heeft medegedeeld toch ooinog klaagt over het bestaande stelsel van geheimhouding. Ge kunt bij dien schrijver tevens eene soort van definitie vinden, X, van 't geen men door de opheffing der geheimhouding verstaat, in 't citaat van den scherpziunigen lioortla. Zijn deze getuigenissen u vog niet voldoende, lees dan wat de meer genoemde X, uw humane naamgenoot, van die geheimhouding zegt in het zoo even genoemd Novembernummer 1S69, van het Tijdschrift van N. I.; en twijfelt ge, na 't geen deze reeds in Juni en Juli in dat tijd schrift geschreven had, soms nog aan zijne bevoegdheid, informeer dan eens of ge hiertoe wel recht hebt. Waar vindt ge een voorbeeld in Iudië, van 't publiceeren van een rap port, als b. v. het Nederlandsche verslag over de kustverdediging? llier te lande blijft niet alleen zoo'n rapport geheim; de commissie is ge heim, ja htt beslaan der commissie moet noodzakelijk geheim gehouden worden. Eu, bij God, van welk een tal van commissies maakt de aan min of meer officiëele bronnen ontleende defensie-litteratuur geene melding! De geheimhouding gaat zóóver, dat b. v. de artillerie niet weet, ten minste niet officieel weet, welke vuurmonden ze bedienen moet, en een luitenant niet, welk defensie-systeem tegen de beeren is aangenomen! Maar, hebt gij gezegd, X, dat het in 1869 niet aanging over geheim houding te klagen, en dit meenen we genoegzaam te hebben weer legd, misschien zullen wij later verklaren, dat in 1870 met de ge heimhouding gebroken werd. Ten minste, het ondoordringbaar wolkenfloers begint zich te scheiden. Wél loopen onze oogen nog geen gevaar door het plotseling te schitterend doorbrekend licht schade te zullen lijden, maar een licht straaltje is er toch te zien. Wilt ge daar ook van profiteeren, lees dan pagina 4, 2'-' alinea van 't eerste nummer van dit. tijdschrift; en als ge de goede zaak met uwe ge beden ondersteunen wilt, bid dan, dat die woorden 't. begin mogen worden van de geschiedenis: "Hoe het stelsel van geheimhouding bij het Indisch /-departement van oorlog voor gezonde publiciteit plaats maakte." Maar laat ons niet vergeten, dat we nota namen van X'i verklaring dat er «sedert, jaren een verdediging-systeem in den geest van 7'," dat is dus «een geconcentreerd systeem, werd aangenomen." We moeten eerlijk bekennen dat we dit niet wisten, en jammerzeer jammer is het, dat X hier, bij wijze van uitzondering ook eens voorzich-

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 381