379 De artillerie kent grootendeels het getrokken geschut alleen uit de hoeken. Maar intusschen schijnt er toch eindelijk met het oude systeemlooze systeem te zullen worden gebroken. De generaal van Swieten heeft daartoe zeker veel bijgedragenen we mogen van den tegenwoordigen legerkommandant verwachten, dat ook kif dien weg op wil. Ten minste, Soerabaia staat, zooals we reeds zeiden, gesloopt te worden eene commissie is druk bezig met een verdedigingsplan voor de reede dier stad, en de concentratie der troepen in midden-Java schijnt ook op het programma van den generaal Kroesen te staan. Bovendien mogen we aannemen, dat de Indische officieren voortaan hunne opinie ongestraft zullen mogen mededeelen, waardoor de doodende, verlammende geest, door geheimhouding gekoesterd, voor eene meer werk zame zal plaats maken. De Kamerdebatten leerden ons, dat de verplaatsing van den zetel des bestuurs in oorlogstijd in principe is aangenomen, zoodat we spoedig een besluit te gemoet. kunnen zien, waarbij de heeren van de Secretarie en Civile departementen bereden, het «Groot huis" en 't waggelend geheim- sch rij versgebouw mobiel zullen worden verklaard, in verband met het spoor van 1,10 meter. Bijzondere maatregelen voor het, vervoer der kapitalen van de banken enz. zullen wel niet genomen behoeven te worden, daar de Indische rijksdaalders er op gedresseerd zijn, te verdwijnen als men ze zoekt. Ben spoorweg, met 'n gat er inis reeds tot stand gekomeneen spoor- wegnei zonder gaten is geprojecteerd. Nederland ziet met trots neer op een agrarische wet, die den Javaan zal aansporen zijn eigendom te beschermen. Ben nieuw ontwerp van verdediging, waaraan een naam verbonden is, die zoo 'u goeden klank heeft, is reeds opgemaakt Me in iirbc/tenwas willst du noch mehr? In ieder geval, waarde X, beginnen we weer aan een toekomst te ge- looven. Ben krachtige hand is er noodig, zegt generaal Knoop. Moge die gevonden zijn Te oordeeleu naar 't geen de Roo van het ontwerp Egter van Wis- sekerke gezegd heeftzal voor goed met een uitgebreid defensiestelsel gebroken worden. liet behoud van de Toentang-Stelling schijnt daarbij te zijn aangenomen wat er in verband daarmede met Sawarang gebeuren zal, wordt ons niet medegedeeld.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 386