r 381 liet wel tijd te worden, 0111 aan de middelen te denken, die het wapen voor deze taak berekend moeten maken. Of er kanonniers genoeg zijn, kan natuurlijk alleen gezegd worden door hendie weten, welke vuurmonden er te bedienen zullen zijn; zoolang dit niet bekend is, kan die vraag door ons niet beantwoord worden. Dit is zekerdat liet hoogst gevaarlijk zoude zijn op vele handlangers uit de, toch al zoo zwakke, infanterie te rekenen. Bedriegen we ons niet, dan werd hierop dan ook door een reeds jaren geleden afgetreden chef van het wapen de aandacht gevestigd; want het zal geen betoog behoeven, dat onze 6 kompagniën vesting-artillerie (f), die thans op Java behooren te zijn, op verre na niet voldoende zouden wezen, oni de vuurmonden volgens de vigeereude bewapening te bedienen. Dat we nog in eenige bijzonderheden wenschen te treden over de kwan titeit onzer levende strijdkrachten in het algemeen, vindt zijn' oorsprong hoofdzakelijk in de zinsnede, voorkomende op pag. 10 van 'teerste num mer van dit tijdschrift, waar we lezen, dat we een goed geoefend en staand leger van 20000 man in de centrale stelling kunnen vereenigen, welk probleem we boven, iii andere woorden, een raadsel voor de Indi sche armee noemden. En dankbaar voor de mededeeling der statistiek op pag. 34 en vol gende van dit tijdschrift voorkomende, willen we onze erkentelijkheid be tuigen op de beste wijze waarop we meenen dat te kunnen doen, hl. door er gebruik van te maken. Dit toch is zeker de bedoeling van de redactie van het tijdschrift, al heeft ze daardoor wapenen in de hand gegeven, om haar te bestrijden. Tot ons leedwezen zijn we echter niet in het bezit vaii dc formatie van het leger, zoodat we alleen op de juistheid der totaalcijfers kunnen vertrouwen, zonder te weten, in hoeverre we bij de raming van het aandeel der verschillende wapens en diensten den bal misslaan. Maar, moge dit misslaan voor sommige kleinere korpsen tot malle bok ken aanleiding geven, op het geheel kunnen ze geen invloed uitoefenen, daar A geconstateerd is, en altijd gelijk moet blijven aan a -f- b -f- c enz. Bovendien geven we onze becijfering ook niet voor juist, maar als eene eerste poging om het raadsel tot oplossing te brengen; niet twijfelende, of Maatregel van voorzichtigheid. (f) In de brochure stond abusivelijk 7. Maar de 8e kompagnie van 'l wapen, die vroeger te Soerabaia was, is verplaatst naar Borneo's Zuid- en Oostkust, zoodat er thans slechts 6 kompagniën op Java zijn.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 388