387 zal wel mogelijk zijnook deze bijeen te krijgenmaar ff is toch niet kwaad er aan te herinnerenin verband met andere behoeften Vol gens bovenstaande becijferingen zou liet, op Java tegen een Euro- peeschen vijand beschikbaar leger in oorlogstijd dus ongeveer zijn samen gesteld uit 14000 man infanterie, 1400 n bereden kavallerie, 1000 artillerie met 1200 paarden en 60 a 68 vuurmonden S00 vestingartillerie en artillerie-werklieden 600 sappeurs en eenig hospitaal personeelwa.iïbi) nog komen 4000 geregelde hulptroepen. Hoe men nu met dit personeel een beweegbaar goed geoefend staand leger van 20000 man in eene centrale stelling vereenigen kan blijft me een raadsel. Want niet alleen heeft het geheele disponibele leger die sterkte niet, neen, die 14000 man infanterie kunnen buitendien, hoe men ook con- centreeren wille, onmogelijk in de centrale stelling vereenigd zijn. Tjilatjap zal b. v. ook wel bezet, en goed bezet moeten worden; ook de gemeen schap met die plaats dient door verschillende troepenafdeelingen onder houden te worden. Mnal ziet men van alle defensie van- en bij Ba tavia af, Sam a rang zal dan toch. als Willem I ons plechtanker blijft, wel ernstig verdedigd moeien worden. En de oorlogshaveudie er toch komen moet - wanneer 't, werkelijk ernstig gemeend is ons te verdedi gen, zal ook wel renige troepen vorderen, ten minste artillerie. Laat ons nu die kwade posten afschrijven tegen die 2000 man die gemiddeld aan de formatie ontbraken, dan ben ik nog overtuigd dat het eene gevaarlijke hersenschim is, zich voor te stellen, dat we bij onze tegenwoordige formatie, en onder de bestaande bepalingen betreffende de Buitenbezittingenin de verte 20000 man geregelde troepen in de centrale stelling bij Willem l zouden kunnen bijeenbrengen. Ma af trek van al wat er nog af' moet blijven er misschien geen 10000 man over. Ju ieder geval zou het zelfvertrouwen van het leger te velde beter gebaat wordenindien de sterkte die in ff uur van gevaar aanwezig is, meevalt, dan wanneer men het in tijd van vrede doet voorkomen, dal men dubbel zoo sterk zal zijn, ais werkelijk hef geval zal blijken te wezen.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 394