389 Waartoe b. v. de militaire schrijvers nog aangehouden Ze behooren tot het beste, meest intelligente gedeelte van het leger, hebben tegenwoordig geen enkel financieel voordeel boven hunne kame raden, zijn op de bureaux veelal in eene zeer slechte school voor de sub ordinatie, 't geen ook al geen voordeel is voor de krijgstucht in de gelederen zij noodzaken soms door hunne a/wezigheid de kompagnies- kommandantensergeanten-majoor voor te dragen, die vele eigenschappen van eene kompagnie's moeder missen, en met name den eerbied niet weten af te dwingen, die eener moeder toekomt; terwijl ze door hunne aan- wezigheid aan den schrijftafel, daarvan zoovele inlandsehe kinderen we ren die moeielijk ergens anders dan op zoo'n plaats bestaan kunnen vinden. Waartoe zoo vele Europeanen bij de kavallerie ingedeeld? Een wapen dat hier, door de wanverhouding tusschen de gewichten van ruiter en paard, de kracht van den schok mist, door terrein en geringe sterkte belet wördt, in haren geheelen omvang de. schoóne rol te vervullen, die het overal el ders tot het meest ridderlijke gedeelte van een leger maakt? Zal de taak der kavallerie in oorlogstijd hier niet hoofdzakelijk in voor posten-, patrouille- en or don nancen-dienst bestaan? En is het daartoe noodig, het geheele regiment uit Europeanen samen te stellen Het aantal Europeanen is voor liet leger binnen zulke enge grenzen bepaalden infanterie en artillerie hebben ze zoo hoog noodig Dit zijn slechts vragenmisschien zeer onzinnig. Er is nog zóó veel dat ik gaarne zoude wetendat het hoog tijd wordt, me te bezinnen, als ik met vragen begin. Ten slotte nog een woordje tot, afscheid aan den X, die boven dit op stel staat. Gc hebt uit. de wordings-historic mijner brochure gezien, hoe ik zelf over mijn eigen werk geoordeeld heb. Tk ben u nog de verklaring schul dig waarom ikhij dat bewustzijn, m'n gebrekkig kind de wijde wereld inzond, me verbeeldende dat ook dit een hamer kon dragen om mede te werken bij het frapper souvent. Welnu! Er heeft zich eene tweeledige overtuiging bij me gevestigd, nl.' I» dat er veel tijd, kennis, ondervinding, locale studie en officiëele voorlichting noodig is, om eene grondige, met degelijke kennis van zaken geschreven, memorie over de verdediging van Java zamen te stellen; en 2° dat ieder verdedigingsplan, zal het goede waarborgen van deugdelijkheid hebbengepaard moet gaan met de verplaatsing van den zetel des bestuurs,

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 396