33 Links van de kampong Negara Eatoe tot uren ver was alles onder wa ter, moerassig en ondoorwaadbaarrechts de groote weg, en 6 palen verder de kampong Negara Eatoe, in welke hij oorspronkelijk dacht te bivakkeeren; voor, eene zware wildernis, en 6 palen verder de kampong Goenoeng Batin! Ik liet, zegt de Heer van der Goes verder, onmiddellijk het hoofd van Negara Eatoe roepen beuevens mijne hulptroepen die ik op Soekadana heb achtergelaten, en liet hen onder den demang van Boemi Agorm tusschen Negara Eatoe en Negara Batin post vatten, met bedreiging aan het hoofd van Negara Eatoe dat, bijaldien Mohamad tusschen °z ij n kampong en Negara Batin ontsnapte, deze beide kampongs door mij geheel vernield, en zij als hoofden zwaar gestraft zouden worden. Eadheu Mohamad moest dus noodzakelijk bf in mijne handen vallen bf in het bosch van honger stervenbf in de zes paal' van daar gelegen kampong Goenong Batin zijn laatste toevlucht zoeken; welks kampong hoofd ik echter reeds had aangeschreven met zijne geheele bevolking aan het omsingelen deel te nemenop straffe van gevangennemen van zijn persoon en vernieling van zijne kampong. Dien dag hield ik rust te Negara Batin, patrouilleerde de twee vol gende dagen aanhoudend het terrein tusschen Negara Eatoe en Negara Batin, met dat gevolg, nog zijn gearresteerd een volgeling van Eadheu Mohamad, twee zijner vrouwen en twee kinderen, totdat op den 28sten door liet hoofd van Goenong Eatoe, gevankelijk bij mij werden gebracht Eadhen Mohamadzijn volgeling Tratjang en nog twee vrouwen. De le luit. Haack van der Goes keerde daarop onmiddellijk met zijne ge vangenen, gaande langs denzelfden weg, naar Negrie Besar terug. Den 31sten vertrok hij van daar per praauw naar Mengala, kwam al daar den 2dra November aan, bleef tot op den 4''en te dier plaatse en kwam den ]4den in zijn garnizoen terug. Bij dagorder van 18 April 186S No. 5 werd aan den len ]uit. Haack van der Goes, benevens de onderofficieren en manschappen die aan bovenbe doelden tocht hadden deelgenomende tevredenheid van den Gouv.-Generaal betuigd voor den daarbij betoonden ijver, doortasting en volharding, waar door het doel volkomen werd bereikt. K. 3

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 40